Чи дійсні українські права в Польщі або потрібно замінити на міжнародні водійські посвідчення?

Одвічне питання для водіїв, що робити з водійським посвідченням при виїзді за кордон, тобто де вони діють, а куди на власному авто з національним посвідченням і рухатися не варто. І це, насправді, важливе питання, оскільки при порушенні правил певної країни міри покарання можуть бути досить різними. З перетином кордону все більш менш зрозуміло, адже тут все максимально відрегульовано, та люди, проінформовані про додаткові документи, які вони мають надати при перевірці. А от як поводитися тим, хто приїхав у гості, наприклад, до Польщі, і має можливість водити машину у цей час. Чи вистачить йому українського водійського посвідчення, якщо виникне необхідність їх надати? Про всі тонкощі, які мають знати українські водії за кордоном, поговоримо далі.

Які права дозволені європейським законодавством

Вже давно Інтернетом гуляє інформація про те, що від початку 2018 року, українці будуть змушені змінити свої старі водійські посвідчення на нові. Тобто, як пишуть ЗМІ, українці ще до кінця 2017 року мали змінити свої документи, на такі, що будуть відповідати стандартам Європейського Союзу. Але ні в минулому році, ні на початку нового, ніякого «буму», не сталося, тобто ця інформація простувалась сама по собі з початком нового року. Асоціація говорить про те, що є така можливість змінити свої права на ті, що частково задовольняють вимоги ЄС, та це не є обов’язковим. Також це зовсім не означає, що зі звичайним українським посвідченням водія не випустять за кордон.

Головна відмінність прав ЄС від українських у тому, що наші можуть бути безстроковими (тобто не мати терміну дії), а от у європейських – зазначено кінцеву дату використання посвідчення, тому з часом, їх потрібно буде замінювати на нові.

Тому, якщо ваші права старого зразка (можуть діяти до 50 років в Україні), то хоч терміново змінити їх вас ніхто не заставить, та якщо маєте намір виїжджати до Польщі чи інших країн ЄС, то краще задуматися про їх заміну, адже далі ситуація може загостритися.

Дія українських прав у Європі

Як правило, в усіх країнах ЄС діють національні права, що мають однакові стандарти в союзі. А от, наприклад українці вже мають інші вимоги, саме до вітчизняних прав у європейської поліції іноді виникають питання. Так, перетинати кордон можна і зі звичайним українським посвідченням, оскільки наша країна також є учасницею Віденської конвенції (це означає, що всім країнам, що також є її учасниками надається право в’їжджати до держав з цим статусом без перепон). Але щодо подальшого перебування в Польщі чи іншій країні ЄС існують деякі нюанси.

Короткострокове перебування на території Польщі

Для того, щоб в’їхати на територію Польщі, змінювати національне водійське посвідчення на міжнародне не потрібно. Кожен водій має право пересуватися в Польщі на авто до 6 місяців (при цьому, не важливо, приїхали ви на власному авто, чи їздите на машині польського друга). До пів року це легально та хвилюватися не варто.

Довгострокове перебування на території Польщі

Після того, як минули 6 місяців, українець у Польщі мусить змінити права на польські, щоб продовжувати їздити по країні. Це досить швидка процедура, яка коштує близько 100 злотих. Якщо цього не зробити, то у разі порушення правил дорожнього руху ви вже будете зобов’язані сплатити два штрафи: за порушення ПДР та за посвідчення, яким ви вже не маєте права користуватися. Українці, насправді, не спішать змінювати свої посвідчення на польські, оскільки у польському законі є один цікавий пункт.

За порушення правил, винуватець отримує не лише штраф, а й карні пункти (коли їх кількість перевищить 20, то права забираються).

А от власникам українських посвідчень це не загрожує, проте, не варто забувати що це все одно порушення правил, так у разі ДТП на відшкодування збитків можна не очікувати. Тому кожен сам вирішує, слухатись йому закону чи ні.

Де можна отримати міжнародні та польські права

Ми вже розібрали, що українцям не потрібні міжнародні права для перебування на всій території ЄС, адже навіть власники посвідчень старого зразка поки що перетинають польський кордон без проблем. Та якщо ви все ж таки хочете їх отримати, то подати заявку можна до МРЕВ за місцем прописки. Але пам’ятайте, що діють вони лише за наявності національного посвідчення (тобто потрібні два документи). Остерігайтеся покупки міжнародних посвідчень онлайн, оскільки переважно, таке можуть робити лише шахраї.

А от після проживання в Польщі більше ніж пів року, посвідчення потрібно замінити на польське (звичайно, якщо ви ще плануєте залишатися в країні). Це можна зробити в Urzad Miasta за місцем прописки.

Необхідні документи для отримання польського посвідчення

Процедура заміни водійського посвідчення достатньо проста, тому і список документів нічого особливого не вимагає, так, потрібні лише наступні:

 • заява на заміну посвідчення;
 • українське національне посвідчення водія;
 • документ-підтвердження легального перебування в Польщі;
 • закордонний паспорт та його копія;
 • довідка про медичне страхування;
 • квитанція про оплату послуги.

Виготовляються документи від 2 тижнів до 1 місяця, але на період обробки даних, ви отримуєте тимчасовий документ, який підтверджує ваше право водити транспортний засіб. Додатково потрібно сплатити 50 злотих за пластикову картку.

Чи можна одночасно мати українське та польське водійське посвідчення

Нажаль, це ніяк неможливо, оскільки при виготовленні нових документів, старі у вас забирають та відправляють до організації, яка вам їх видала. Є лише один спосіб не втрати українське посвідчення – не проводити заміну, а навпаки отримати нові права. Тобто, проживши більше ніж пів року в Польщі, можна записатися до автошколи, сплати її послуги, здати іспити та стати власником 2 посвідчень різних країн.

Та, насправді, в цьому немає особливої необхідності, адже логічно подумавши, людина буде робити собі польське водійське посвідчення лише з однією метою – лишитися жити в країні. Навіщо тоді посвідчення обох країн, якщо в Україні дозволено керувати транспортним засобом маючи польське посвідчення.

Отже, змінювати національні права на міжнародні, чи далі на польські, справа індивідуальна, тому тут, як кажуть, кожен сам господар власної долі. Але пам’ятайте, що з якими правами ви б не пересувалися країною, дотримання правил, ніхто не відміняв. Тому не забувайте, що закон потрібно слухати завжди для того, щоб унеможливити подальше виникнення проблем.

Чи дійсні українські права в Польщі або потрібно замінити на міжнародні водійські посвідчення? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Чи дійсні українські права в Польщі або потрібно замінити на міжнародні водійські посвідчення?" також читають:

Коментарі

 1. Скажіть будь ласка, я планую навчання в Польщі, чи зможу я там пересуватись на авто з Польською реєстрацією, яку планую купити?

  1. Володимир, так, це можливо, але пам’ятайте, що ви повинні змінити українське водійське посвідчення на міжнародне через 6 місяців.

 2. Добрий день! Скажіть а якщо я хочу взяти в оренду авто, потрібно мати посвідчення водія пластикове чи може підійти старий зразок ще з 5-ма категоріями? Потрібмо мені міняти посвідчення чи ні?

  1. Володимир, за офіційними даними водійське посвідчення старого зразка не заборонено в Польщі, тобто можна пересуватися і зі старими. При оформленні оренди також проблем не має виникнути. Але якщо ви маєте намір на довгий час залишатися в Польщі, то краще замінити посвідчення на те, що відповідає всім стандартам ЄС.

 3. Добрий день , скажіть будь-ласка , зараз в процесі вироблення польських прав( українських не маю) , чи я можу безперешкодно керувати автомобілем на території України ? Дякую

  1. Іван, якщо ви маєте водійське посвідчення хоча б якоїсь країни, то так, можете. Але якщо у вас взагалі немає водійського посвідчення, то безперешкодним керування транспортного засобу можна назвати лише до того моменту, поки вас не зупинять працівники поліції. Тобто, керування ТЗ без водійського посвідчення у будь-якому випадку та у всіх країнах заборонено законодавством.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *