Чи варто їхати на роботу до Польщі українцям?

Робота в Польщі – це напевно одне з найбільш спірних питань сьогодні з-поміж українців. Адже мало того, що кожен другий про це говорить, кожен п’ятий вже має досвід у цьому, при цьому відгуки відповідно різні, й кому можна вірити взагалі незрозуміло. До того ж, немало, хто здійснює надто багато помилок, відправляючись до Польщі вперше. Зазвичай це трапляється через те, що людина просто не розуміє, що вона робить. Тому головна мета даної статті – відповісти на найпоширеніші запитання, та розставити крапки над «і» у питанні працевлаштування в Польщі. Тому, якщо цікаво скільки ви витратите на поїздку, скільки заробите, та й взагалі чи варте воно того – читайте уважно до кінця.

Чи можна виїхати на територію Польщі за фіктивним запрошенням?

В інших статтях вже згадувалося, про те, що можна приїхати до РП з купленим запрошенням на роботу. Тобто насправді такої фірми не існує, а запрошення вам потрібно для того, щоб отримати візу, а пошуком вакансії, мовляв, можна зайнятися й по приїзду. Але варто відзначити,точніше попередити про те, що останнім часом контроль з цього приводу став набагато жорсткішим, він посилився і на вокзалах, і на кордоні, тому шанси, що вас знімуть прямо з автобуса та відправлять додому значно збільшилися.

Згідно з законом, ви маєте зареєструватися в уженді протягом перших двох тижнів перебування на території РП, якщо цього ви не робити, то офіційно – ви нелегально тут знаходитеся. Можна заїхати в Польщу й за фіктивним запрошенням, але в тому ж уженді ви маєте написати заяву про те, що місце роботи ви змінили, так у вас буде додатковий місяць на пошук нової вакансії. Тому, якщо попередні кроки ви ігноруєте, то маєте шанс сплачувати штрафи за порушення закону, або навіть бути депортованим та отримати заборону на в’їзд до країн ЄС.

Де краще вчиться мова: вдома чи в Польщі в процесі роботи?

Досить поширена думка про те, що на території Польщі під час роботи мова вчиться набагато швидше, аніж в Україні. Але на практиці все виходить зовсім по-іншому, оскільки робота в Польщі припускає зайнятість робітника протягом 10-12 робочих годин.

Відповідно, часто ви будете відчувати себе настільки втомленим, що займатися вивченням мови не дуже хотітиметься.

Тому, краще приділити цьому час, ще перебуваючи в Україні. Польська мова хоч і схожа на українську чимось, але на практиці виходить так, що поляки розуміють українців, але зворотного зв’язку не отримують,оскільки українці розуміють не все, а щось відповідати їм ще складніше. Висновок – вчить польську вдома, вона вам ще знадобиться, не лише для роботи, а й у звичайних побутових речах.

Чи можна владнати справи з документами по приїзду до Польщі?

Справа в тому, що в Польщі все працює досить просто, система налагоджена настільки, що досить просто ви можете отримати будь-який документ: Карту Побиту, ВНЖ, навіть польське громадянство. Єдине, чого потрібно дотримуватися – потрібно все робити правильно.

Оскільки часто люди, начитавшись чи наслухавшись порад від інших, починають оформлювати собі якісь документи, толком не розуміючи, що вони взагалі роблять.

Так ви втрачаєте купу часу, грошей, оскільки збираєтеся йти не найлегшим шляхом. Краще визначитися для себе одразу з метою вашого знаходження в країні, і вже відштовхуватися від цього. Зберіть інформацію попередньо, підготуйте документи спокійно, з цього дійсно буде толк, адже спроби «розібратися на місці» при цьому без знання мови, зазвичай нічим хорошим не закінчується.

Брутто та нетто, як зрозуміти?

Досить важливий нюанс, оскільки люди часто жаліються на те, що ще вдома з агентством чи напряму з роботодавцем вони обговорювали одну суму, а по факту, на руки отримували значно менше. Справ в тому, що дізнаючись про вашу зарплату, уточніть одразу ж, сума, яку вам назвали мається на увазі брутто чи нетто.

Отже, брутто – це ваша ставка без вирахування податків та відрахувань до пенсійного фонду, а нетто – «чиста» ставка, яку ви отримує те на руки. Якщо ви цей факт додатково не уточнили, то 90 %, що вашу майбутню зарплату вам назвали брутто, тому будьте готові до того, що близько 30 % вашої з/п ви не отримаєте (наприклад, на непрофільній роботі, якщо вам обіцяють 1750 злотих на місяць, будьте готові, що отримаєте ви не більше ніж 1500).

Що по грошам, скільки можна заробити?

Якщо хтось вам вже встиг наобіцяти золоті гори, то краще одразу дізнатися правду, ніж потім розчаруватися – в Польщі неможливо заробити багато за пів року роботи. Якщо ви їдете вперше, не збираєтеся потім продовжувати візу або залишатися в Польщі на довший період, а хочете просто з’їздити на заробітки – Польща не ваш варіант. Все стане зрозумілим після підбиття приблизного «кошторису», наприклад:

  • запрошення вам обійдеться безкоштовно (якщо, звичайно, ви не замовляли фіктивне);
  • візовий збір коштуватиме близько 500 грн.;
  • медичне страхування – близько 450 грн.;
  • закордонний паспорт (якщо у вас його ще немає) – приблизно 600 грн.;
  • додаткові витрати (фото, ксерокопії, дорога, якщо візовий центр знаходиться далеко від вас) – близько 100 грн. + дорога (індивідуально);
  • послуги агентств – близько 3,5 тис. грн.;
  • дорога до місця роботи (в районі 1000 грн.);
  • екстра витрати на місці (наприклад, переклад свідоцтва про народження) + проживання, харчування – індивідуально;

Якщо ви не одразу виходите на роботу, а, припустимо, за тиждень після приїзду, то ви все оплачуєте з власного карману (житло, їжу, Інтернет, непередбачувані ситуації).

До того ж, з/п ви отримаєте в кінці місяця, тому весь цей час вам потрібні будуть гроші (іноді житло або їжа надаються безкоштовно, хоча це рідкість, але проїзд містом вам точно оплачувати не будуть).

Отже, сума першого внеску виходить немала, тому для того, щоб вийти хоча б в нуль, потрібно пропрацювати близько 2-3 місяців, лише після цього вам вдасться вийти в плюс та почати накопичувати гроші. Тому дійсно, за пів року заробити багато просто нереально. Тому якщо ваша мета саме короткострокові заробітки, то можливо краще пошукати іншу європейську країну, наприклад, Німеччину, де це можливо.

Навіщо тоді це взагалі робити?

Дехто робить наступним чином: приїздить до Польщі на роботу, працює тут 3 місяці, подає документи на Карту побиту, а потім планує їхати до інших країн ЄС жити, чи то працювати. Але потім люди дуже розчаровуються, коли дізнаються, що цей документ не дає такого права своєму власнику. Більше того, Карта побиту прив’язує працівника до конкретного роботодавця, тому навіть змінити роботу в такому випадку складно. Висновок простий – якщо ви хотіли саме так зробити, то не слід даремно витрачати час.

Отже, якщо ви маєте намір емігрувати в Польщу, будувати там власний бізнес, переїжджати з сім’єю, якщо просто хочете працювати в країні довгостроково, можливо з якоюсь перспективою кар’єрного росту, тоді справа того варта. Але, якщо ви хочете поїхати на короткострокові заробітки та заробити при цьому багато грошей, то в Польщі це не вийде, краще переглянути варіанти інших країн ЄС.

Чи варто їхати на роботу до Польщі українцям? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Чи варто їхати на роботу до Польщі українцям?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *