Громадський транспорт у Польщі

Послугами міського транспорту користуються всі звичайні люди у будь-якій країні чи місті. Це найпопулярніший вид пересування для бюджетного туриста в будь-якій точці світу, оскільки це доступно. Проте, не дивлячись на те, що транспортна система – річ універсальна, в кожній країні, та навіть місті вона особлива та має свої тонкощі. Тому, відправляючись у подорож, важливо попередньо дізнатися про структуру міського транспорту в країні призначення. По-перше, це необхідно для того, щоб розуміти, який з видів транспорту зручніший, який дешевший, а який дорожче. По-друге, попереднє ознайомлення з інформацією дозволяє краще орієнтуватися на місці, тому ви вже не будете розгублено ходити по аеропорту чи вокзалу не розуміючи як краще потрапити до центру міста. Тому, дана стаття пояснить як влаштована транспортна система в Польщі, та як нею правильно користуватися.

Загальна характеристика міського транспорту в Польщі

В нашій країні у кожному місті є компанії, чи декілька, які обслуговують місто, те ж саме стосується і Польщі. Тому, відповідно, в кожному місті є свій перевізник, який встановлює свої ціни за проїзд, розробляє систему пільг та знижок, а також призначає штрафи, за порушення правил. Якщо згадати найвідоміші польські компанії-перевізники, то це: ZTM у Любліні та Варшаві, а також ZIKiT у Кракові. Незалежно від міста, студенти завжди мають знижку на проїзд, але потрібно буде показати студентський квиток.

У більшості випадків, не важливо, з якої причини ви знаходитеся в Польщі, вам все одно знадобляться послуги громадського транспорту, причому користуватися ним доведеться не менше ніж 2 рази на день. Якщо ви збираєтеся перебувати в країні довгий час, досить ефективно буде придбати картку, яка діє досить довго, вам потрібно буде лише щомісяця поповнювати її. Взагалі, в Польщі існує 4 види міського транспорту:

  • трамваї;
  • автобуси;
  • поїзди (звичайні та швидкісні);
  • метро (щоправда функціонує воно лише в столиці).

Поширені в Польщі також таксі, але їх не можна назвати громадським транспортом, хоча їх послугами люди також часто користуються. Якщо вам знадобиться терміново дістатися певного місця, то звичайно можна викликати таксі, але зауважте, що краще користуватися послугами ліцензійних операторів. Лише у цьому випадку можна бути впевненим в чесності тарифу.

Пам’ятайте, що на машинах, які мають ліцензію, знаходиться відмітка TAXI, а за вашим проханням водій зобов’язаний видати чек.

Польське метро

Метро, у звичному для нас вигляді (тобто підземне) функціонує лише у Варшаві. Столичний метрополітен має дві гілки, одна з яких з’єднує між собою північну та південну частини міста, при цьому проходить через центр, а інша слідує із заходу міста на схід. На кожній зі станцій ви можете побачити схему, на якій показані всі напрями та зупинки.

Карта дійсно легка (якщо порівняти її з Нью-йоркським метрополітеном), тому заплутатися тут дуже складно.

В інших великих польських містах (Гданськ, Лодзь, Вроцлав, Познань) курсує так зване надземне метро. Але насправді – це звичні нам трамваї, хоч в деяких містах є й швидкісні поїзди, але словом метро їх все одно називати складно та незвично.

Автобуси та трамваї

Обидва види громадського транспорту є в усіх великих містах. Трамвайні сітки кожного міста мають нескладну структуру, а також звичайні та швидкісні поїзди. Наприклад у Гданську є 15 ліній, по яких одночасно можуть курсувати декілька маршрутів, а у Вроцлаві їх аж 27. Середня швидкість поїздів сягає 70 км/год., тому за пів години трамвай обслуговує близько 2,5 тис. чоловік. Ну і не менш важливий факт – трамвайні сітки мають зручні розв’язки, тому якщо потрібно змінити вид транспорту, то це можна зробити досить легко.

Усі трамваї та автобуси оснащені електронними інформаційними дошками, які нагадують пасажирам про наступні зупинки. Квиток придбати можна у спеціальному терміналі, що встановлено на кожній із зупинок, або в кіосках.

Пам’ятайте про те, що квиток у Польщі потрібно купувати до того, як ви зайшли в транспорт, оскільки в більшості міст водії їх не продають.

Вартість проїзду відрізняється залежно від міста та відстані, що ви плануєте проїхати але про це трохи далі.

Вартість проїзду в громадському транспорті

Як вже зазначалося раніше, вартість проїзду відрізняється залежно від міста. Практика показує, що саме в столиці він найдорожчий, тому для прикладу в статті взято саме Варшаву. Паперовий білет потрібно прокомпостувати при вході до трамваю чи автобусу, без цього він недійсний. Також варто зазначити, що пільгові категорії (учні та студенти до 26 років) сплачують за проїзд вдвічі менше.

Особливу категорію становлять пенсіонери (ті, що досягли 65-ти років), вони користуються «квитком сеньйора», який коштує 50 злотих.

Отже, перейдемо до цін:

  • квиток на поїздку, що триває до 20 хвилин – 3,40 ZL;
  • одноразовий квиток – 4,40 ZL;
  • квиток на добу – 15 ZL;
  • квиток на 30 діб – 110 ZL;
  • квиток на 90 діб – 140 ZL.

Деякі квитки діють одночасно не лише в автобусах, а також у трамваях та метро (це зазначено на самому квитку), до того ж деякі з них дозволяють перевозити з собою багаж. Ціни в інших містах можуть бути дещо нижчими ніж в столиці, тому детальніше про вартість можна дізнатися вже на місці.

Додаткові цікаві факти про транспортну систему в Польщі

В країні заборонено палити в громадських місцях, тому сюди також відносяться зупинки, це означає, що якщо вас спіймають, то будьте готові заплатити за порушення 500 злотих штрафу. «Зайців» у польському транспорті зловити дуже легко, при чому контролери роблять це зовсім непомітно. Вони не одягнені в спеціальну форму, тому здалеку їх розпізнати не вдасться. До того ж, перед тим, як почати перевірку контролер спочатку блокує всі апарати, які компостують квитки, тому схитрувати точно не вийде. Польські контролери не мають спеціального одягу, але в них є посвідчення, тому документ вам зобов’язані показати.

Якщо вас спіймали на проїзді без квитка, то штраф може складати від 140 до 180 злотих (тобто повна вартість найдорожчого квитка). Сплатити його можна одразу (після цього ви отримуєте чек), але якщо такої суми у вас немає, то штрафу все одно не уникнути. У такому випадку ви отримаєте квитанцію, де буде зазначено кінцеву дату оплати, якщо ви цього не виконаєте, то справа передається до суду.

Отже, краще все ж таки бути чесними, оскільки удача часом така нестійка. Бажаючи зекономити маленьку суму, можна поплатитися за це витратами у декілька разів більше, тому спочатку подумайте чи варта справа того.

Громадський транспорт у Польщі 3.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Громадський транспорт у Польщі" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *