Іпотека в Польщі — все реально. Реальна історія покупки квартири в Польщі в кредит

Ми попросили сім’ю, яка живе у Польщі розповісти про покупку житла в іпотеку і пропонуємо розповідь вашій увазі.

Наша сім’я живе у Польщі вже майже 3 роки. Нам тут подобається, обжилися, вивчили мову, маємо хорошу роботу, так що вирішили обзавестися власним житлом. До цього знімали двокімнатну квартиру в хорошому районі за 1600 злотих, включаючи платежі. Після України, Росії та інших країн СНД Польща дуже приваблює низькими відсотками по іпотеці. Таким чином, якщо ви приїхали надовго, то має сенс купити квартиру, а не віддавати гроші “в нікуди” орендодавцю. Це надійніше. Тим більше, якщо брати кредит на серйозний термін 20-30 років, то щомісячний платіж по іпотеці буде приблизно дорівнювать (або навіть менше) орендної плати за аналогічну квартиру.

Статтю оформлю у вигляді питань і відповідей (друзі і знайомі нам їх поставили не раз).

Дають іпотеку тим, у кого є тільки вид на проживання (тимчасова “карта побиту”)?

Дають, але, не всі банки. У нас звичайний 3-річний ВНП на підставі роботи (скоро будемо продовжувати). Ми зверталися в BZ WBK і mBank. Можливо, ще якісь банки розглядають заявки від тих, у кого немає ПМП, напевно не знаю. Кредит в підсумку взяли в BZ WBK, mBank теж схвалив, але на меншу суму (що-то не їх не влаштувало в звіті про доходи, не буду вдаватися в деталі).

Які відсотки за іпотечними кредитами в Польщі?

У країні майже немає інфляції, так що низькі відсотки. Порівняно з Україною так взагалі смішні. Щодо ряду інших країн навіть високі (знайомі з Чехії, наприклад, говорили, що у них менше 2%). В Польщі на даний момент найбільш низький — 3,2%. Але це для громадян країни. Приїжджим швидше запропонують щось ближче до 4 (3,7-3,9%), залежить від банку, суми, строку кредиту.

Ви зверталися в банки самі або вам хтось допомагав?

Нам допомагав фінансовий консультант, по-місцевому “дорадца”. Їхні послуги безкоштовні, так як за наведених “іпотечників” вони отримують винагороду від банку.

Консультант дізнався, які у нас доходи, і розповів про зразкових відсотках і майбутньому платіжі. Ну і про всі додаткові платежі (комісії, страховки), звичайно, теж. Потім склав наочні таблички для різних банків — скільки ми заплатимо і за що. У підсумку допоміг підготувати заяви в банки (ми тільки підписали) і сам же їх подав. Від нас з чоловіком були потрібні тільки всі потрібні довідки та документи.

До речі, дорадца нам ще допоміг успішно поторгуватися при зустрічі з господарями (самі б напевно не зважилися) і знизити суму застави при підписанні попереднього договору.

Довго розглядали заявки?

BZ WBK дав відповідь за кілька днів, mBank думав тижні три. В середньому термін близько двох тижнів, залежить від банку. До речі, особливість — якщо ви берете іпотечний кредит в банку, ви зобов’язані отримувати зарплату на рахунок в ньому. Нам довелося перейти з іншого банку, але це не критично.

А раптом ви знайдете роботу в іншій країні і захочете поїхати. Навіщо вішати на себе цей “якір”?

У нас поки немає планів їхати. Якщо раптом щось зміниться, то навіть іпотека на 20-30 років — це не прив’язка до країні. Іпотечну квартиру можна продати. За умовами кредиту спочатку більшу частину платежу становлять відсотки, по закінченні декількох років вам залишиться виплатити тільки вартість квартири. Тобто її можна продати і віддати борг банку. Тим більше, житло в Польщі не дешевшає, а дорожчає.

Також, звичайно, є можливість дострокової виплати (у тому числі роблячи великі щомісячні платежі при можливості/бажання), таким чином можна “закрити” кредит раніше і їхати на всі чотири сторони. Ну а ще свою квартиру можна здавати.

Ви самі шукали квартиру? Як довго?

Важливий момент — банк буде розглядати іпотечну заявку тільки під конкретне житло. А не просто так, мовляв, “ми хочемо купити яку-небудь квартиру, дайте нам грошей”.

Шукали самі, дорадца сказав, що це кращий варіант. Хоча і ріелтори зазвичай не беруть комісії з покупця при продажу (це зазначено в оголошеннях), але з ними складніше — часто квартири ще “висять”, але насправді продані, незручно домовлятися про зустріч через посередника… та і самі господарі прагнуть продавати прямо, щоб не платити комісію.

Дивилися на оголошення olx.pl. Ще є otodom.pl, але там в основному квартири від бюро нерухомості.

Підходящих нам варіантів було мало. Ми хотіли 3-кімнатну квартиру, але не занадто велику і, відповідно, не дуже дорогу. Шукали в певному районі біля нашого офісу і хорошої школи (ми там же і знімали). Потрібний був ремонт, щоб “заїхати і жити”. Ну і ми не хотіли “радянську” панельку, яких тут багато, і нехай вони у відмінному стані, хотілося більш-менш сучасний будинок. Так що подивилися особисто близько п’яти варіантів і швидко вибрали один, поки він не “поплив”. Тут не кращий ремонт, але в іншому добре. Пошук зайняв близько двох тижнів.

Які платежі чекають тих, хто хоче взяти іпотечний кредит?

По-перше, очевидно, потрібен початковий внесок. У Польщі він від 10% (але не в будь-якому банку). Додатково приготуйтеся віддати близько 6-10 тисяч злотих: податок з покупця (2% від вартості житла), платежі нотаріуса, комісії банку за видачу кредиту, комісії за перекази грошових коштів.

До речі, майте на увазі, що в суму щомісячного платежу також входять страховки (квартири, життя і здоров’я позичальників).

Ще важливий момент. Коли ми повідомили власникам квартири про бажання її купити, першим ділом вони запитали, чи можемо ми дати їм третину суми “налом”. Їм це було б вигідно, так як з продажу сплачується податок — 19% від вартості житла (в частині випадків, до речі, це не потрібно). Ми відповіли, що хочемо взяти всю суму в іпотеку.

При підписанні договору купівлі-продажу нотаріус кілька разів наголосила, що ціна повинна відповідати ринковим реаліям. Спеціальний орган у Польщі має право протягом 5 років перевірити кожну операцію купівлі-продажу житла. І якщо з’ясується, що ціна була штучно занижена, доведеться доплатити податок з повної вартості. Так що краще все робити “по-чесному”.

З якими доходами реально взяти іпотеку?

Чула, що з офіційною зарплатою (“umowa o pracę”) в 3-4 тисячі злотих кредит в 200-300 тисяч дадуть без проблем (на довгий термін, природно). Але багато чого залежить від кількості членів сім’ї, від того, працюють вони, від структури ваших витрат.

Найголовніше забули! Скільки коштують квартири в Польщі?

За всю Польщу стверджувати не можу. Ми живемо в Любліні, це щодо “недороге” місто в східній частині країни з населенням близько 350 тисяч чоловік. В хорошому районі (10-15 хвилин на автобусі від центру) дво – та трикімнатні квартири коштують від 250 до 360 тисяч злотих. Залежить від дому, метражу, ремонту, наявності меблів і техніки.

І коротко про процес покупки в іпотеку.

Знаходимо квартиру, підписуємо з її господарями попередній договір. При цьому даємо господарям заставу в 2-5% від ціни житла (за домовленістю). Цю суму банк врахує як частину першого внеску. За таким договором господарі не можуть продати квартиру комусь ще, а ми не можемо просто так відмовитися від покупки (інакше великі штрафи). Слідом збираємо всі потрібні папірці і йдемо в банк. Отримуємо схвалення від банку і разом з продавцем йдемо до нотаріуса, де підписуємо основний договір купівлі-продажу. Його перед підписанням цілком читають вголос. Так як ми поки не ідеально знаємо мову, довелося витратитися на перекладача (нотаріус наполягла, за законом не можна підписувати те, що не повністю розумієш).

В той же день нотаріус надсилає заявку в кадастровий орган, щоб нас вказали власниками квартири. Ну а ми з підписаним договором їдемо в банк, і банк протягом кількох робочих днів переводить гроші на рахунок продавця. Як тільки колишні власники житла отримають гроші, можна домовлятися з ними про передачу ключів. Ура, готуємося до переїзду!

Вся процедура зайняла б у нас два тижні. Однак вийшло більше місяця, так як ми довго чекали рішення від mBank і намагалися якось на нього вплинути (відсоток у них був би трохи менше), але в підсумку не склалося.

Дає нерухомість у Польщі право на ПМЖ/громадянство?

І таке запитують, так. Але ні: все дадуть в стандартному порядку по закінченні встановлених законом строків проживання в країні, купівля житла тут ніяк не впливає.

Ось, власне, і все. Якщо будуть ще якісь питання — задавайте в коментарях.

Іпотека в Польщі — все реально. Реальна історія покупки квартири в Польщі в кредит 4.38/5 - Оцінок: 13
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Іпотека в Польщі — все реально. Реальна історія покупки квартири в Польщі в кредит" також читають:

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *