Навчання на водійські права у Польщі

Для студентів, які збираються після навчання осісти в Польщі чи будь-якій іншій країні ЄС є сенс складати відразу на водійські права в Польщі. Звичайно, можна обміняти вже наявне водійське посвідчення, але в Польщі ПДР сильно відрізняються від правил в країнах СНД, та й навчаючись в університеті безумовно знайдеться два вільних вечори на тиждень, щоб відвідати заняття. У той же час слід зауважити, що для іноземців важливим є підтвердження того, що ви перебуваєте на території Польщі більше півроку – це може бути або річна віза, або підтвердження з університету. Є інформація, що для отримання прав необхідні карта поляка або карта побиту. З власного досвіду скажу, що карту поляка у мене в підсумку ніде не питали. Якщо у вас є PESEL і офіційна, тимчасова прописка – інші документи їх не цікавлять. Отже, ви вирішили здати на права в Польщі, як це виглядає:

Необхідні документи

Щоб почати курс в автошколі потрібно отримати PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Для цього треба заповнити wniosek, зробити фотографію, і отримати довідку про здоров’я. Всі деталі описані нижче.

Ціна

Ціна за сам курс (30 годин теорії + 30 годин практики) варіюється в залежності від міста, категорії та автошколи. Я в листопаді 2014 року за курс на категорію B заплатила 1000 злотих. Але це тільки за сам курс. В Любліні це була сама низька ціна, в інших автошколах можна було побачити ціни від 1000 до 1500. Все залежить від кількості годин практики. До речі, ПДР, диск з питаннями і книгу, з докладним описом всіх правил, книгу по здачі іспиту і внутрішньому устрою автомобіля, а також брошуру зі знаками, мені видали в школі, і вони входили у вартість курсу. Тому при виборі місця навчання на водійські права – уточніть, будуть вимагатися від вас які-небудь додаткові витрати на навчальні матеріали.

Термін навчання

Загальнодержавний мінімум для майбутніх водіїв в Польщі становить 30 годин теорії та 30 годин практики. У разі моєї автошколи, теоретичні заняття тривали 2-3 академічних години. Збирати групу намагалися 2-3 рази в тиждень, природно, враховуючи можливості кожного в групі. Бувало, що в тиждень було тільки одне заняття. Є курси вихідного дня – в такому разі теоретичні заняття тривають по 10 академічних годин кожен, або теоретичний курс розбивається на два тижні – субота-неділя два тижні поспіль. В цілому – підхід від школи до школи відрізняється, тому подробиці краще дізнаватися безпосередньо у представника автошколи. Після проходження курсу теорії, починаються практичні заняття. Тут слід зауважити, що в кожній автошколі і у кожного інструктора свої порядки. Тому будьте морально готові до того, що на першому практичному занятті вам треба буде їхати в загальному потоці в місті. Наприклад, у моїй автошколі, курсанти повинні були самі доїхати до “placu manewrowego” (майданчик для маневрів). Заняття з інструктором зазвичай ставляться відповідно вашим розкладом і зайнятості інструктора. Тому термін проходження практичної частини залежить від популярності автошколи, кількості інструкторів, і, що головне, від вашого розкладу.

Медична довідка на водійські права у Польщі

Для отримання PKK обов’язковим пунктом є проходження медогляду, при чому в спеціальному кабінеті – “gabinet medycyny pracy”. Зазвичай кожна автошкола дає напрямок в найближчу поліклініку з відповідним кабінетом. Медогляд коштує 200 злотих, ця сума встановлена державою. Я оплачувала в автошколі, після оплати мені видали направлення в поліклініку. Сам медогляд займає 15 хвилин. Вас попросять заповнити документ, де вам треба буде вказати які хронічні хвороби і проблеми зі здоров’ям у вас є, а також ви повинні будете вказати курите, п’єте, чи приймаєте наркотики, і як часто. Потім у вас візьмуть аналіз крові на цукор, отже, краще проходити медогляд з ранку натощак. Потім йде найпростіша перевірка зору та координації.

Після отримання довідки, слід відправитися в найближчий urząd komunikacji (в той, в якому ви робили mieldunek), там треба буде заповнити wniosek, принести довідку про здоров’я, фото та довідку з університету або ксерокопію візи, що підтверджує ваше перебування на території Польщі протягом понад півроку. PKK зазвичай готовий вже на наступний день, з ним можна починати навчання в автошколі.

Іспит

Після проходження навчання в автошколі, вам, швидше за все, треба буде здати внутрішні іспити. Теоретичний і практичний. Їх завжди намагаються зробити максимально наближеним до умов державного іспиту. Школи, які дорожать репутацією, намагаються не допускати непідготовлених курсантів до державних іспитів, щоб не псувати статистику собі і не витрачати гроші курсантів. Після внутрішніх іспитів треба відправитися в WORD (Wijewodzki Osrodek Ruchu Drogowego), сплатити теоретичний іспит і вибрати день і час здачі. При виборі дати і часу іспиту, враховуйте час на дорогу від вас до WORD. Час очікування теоретичного іспиту становить 4 дні, ціна – 30 злотих. На іспиті треба мати з собою документ, що посвідчує особу (паспорт). Для власників карти поляка, які отримали PESEL, з собою не завадить мати папір з urządu, що підтверджує вказаний при реєстрації PESEL. Я здавала теоретичний іспит двічі, і в перший раз від мене вимагали це підтвердження, вдруге екзаменатору було байдуже. Аналогічно і практичний, краще захопити з собою. Сам іспит являє собою електронний тест, кожне з питань оцінюється на 1, 2 або 3 бали. Максимально можна набрати 74 бали, мінімум для здачі – 68. Після складання теоретичного екзамену, там же, в WORD, можна оплатити практичний іспит і вибрати день. Час очікування в WORD Lublin становить 2 тижні, ціна – 140 злотих. В інших містах час очікування може відрізнятися.

На практичному іспиті вас чекає наступне:

Перевірка готовності автомобіля до руху. Одне з:

 • рівень масла
 • рівень охолоджуючої рідини
 • рівень гальмівної рідини
 • рівень рідини омивача

І одне з:

 • звуковий сигнал
 • робота габаритів
 • фари ближнього світла
 • фари дальнього світла
 • стоп-сигналів
 • сигнал заднього ходу
 • покажчики поворотів
 • сигнал аварійної зупинки
 • протитуманні фари – якщо є.

На виконання завдання є 5 хвилин, здаваючий іспит повинен вказати де і з допомогою яких покажчиків перевіряється рівень рідини в автомобілі.

Далі йде правильна установка крісла, підголовників, ремені безпеки і дзеркал. Слід переконатися, що всі двері закриті, включити фари, відповідні умовам. Бічні дзеркала під час іспиту поправляти не можна!

Для категорії В далі йде – плавна їзда вперед і назад, з зупинкою у відведених місцях. Під час цього завдання не можна зупинятися, наїжджати на лінії смуги і конуси.

Наступне завдання – “Ruszanie ze wzniesienia” – Естакада. Екзаменатор буде знаходитися зовні машини і стежити, щоб при русі з ухилу машина не скотилася тому більш, ніж на 20 см.

Потім – їзда по місту, при якій обов’язковим пунктом у вас перевірять один з варіантів паркування, і загальну картину того, як ви тримаєтеся за кермом. Мінімум – 20 хвилин, протягом яких вам належить виконувати доручення екзаменатора. Не груба помилка може бути присутня, але якщо ви будете виконувати знову цей маневр і повторіть помилки – це провал випробування. В цілому, здати цілком реально. Я здала з другого разу, подруга, теж іноземка – з першого. Якщо з першого разу не здали – не переживайте і не хвилюйтеся. Більшість поляків здають з 4-5 рази, це цілком нормально. Краще спокійно уточнити екзаменатора в чому саме помилка, піти в свою автошколу, докупити, наприклад, додатковий час і з інструктором кілька разів повторити цей маневр. Загальний список маневрів можна побачити на малюнку нижче:

Отримання документа

Отже, після успішно складеного іспиту можна вирушати в urząd komunikacji, той, в якому отримували PKK. Там же можна і оплатити водійські права. Для отримання водійських прав потрібно:

 • wniosek,
 • фотографія,
 • підтвердження оплати.
 • документ, що посвідчує особу
 • документ, що підтверджує адреса прописки (mieldunek)
 • у всіх джерелах вказується, що повинна бути довідка про стан здоров’я, але вже пройдений медогляд перед початком курсу, так що ця довідка не потрібна. На всякий випадок – слід уточнити у вашому urządzie.

Згідно з цим списком, ви отримаєте звичайні польські права, які діють в зоні шенген. А ось для білорусів наступна інформація істотна: якщо ви хочете їздити з польськими правами по території РБ – треба замовити виготовлення міжнародних прав. Коштують вони 35 злотих, але заощадять вам море нервів при перевірці співробітниками ДАІ в Білорусі. Щоб отримати міжнародні права – достатньо заповнити спеціальний wbiosek і додати ще одне фото. Документи можна здати разом з документами на отримання польських прав.

Міжнародні права виглядають як сіра книжечка, в якій є сторінки на різних мовах.

Загалом, найскладніше це паперова тяганина, і, звичайно ж, іспит. Складний він швидше нервовим напруженням. Плюс дуже багато буде залежати від екзаменатора. Але все реально, все вийде, я – живий тому приклад. Так що якщо задалися метою – дерзайте!

Навчання на водійські права у Польщі 5.00/5 - Оцінок: 3
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Навчання на водійські права у Польщі" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *