Навчання в Польщі: що потрібно знати

Польська система освіти мало чим відрізняється від української, але все ж, є деякі відмінності. Приміром, для того, щоб отримати середню освіту, необхідно провчитися не менше дванадцяти років. Тому і у вищий навчальний заклад надходять пізніше. Крім цього у всіх школах дітей навчають релігії, але на відміну від решти від цих уроків і можна відмовитися, але це практично ніхто робить.

Навчання дошкільнят (від 3 до 6 років)

У Польщі дитячі садки називаються przedszkola, які приймають дітей від трьох до шести років. При необхідності дитину можна віддати в ясельну групу (żłobek) — туди беруть дітей вже з шести місяців. Сади бувають муніципальні, з дотацією від міста і приватні. У перших необхідно платити тільки за харчування це 5-10 злотих в день, а також додаткові заняття. Відвідування других деяку частину оплачує місто, а в приватних садах природно потрібно платити за все. У дитячі садки без проблем приймають дітей іноземців, тому родини з України спокійно можуть записати туди своїх дітей.

В муніципальний дитячий сад потрапити не так просто: в основному туди беруть пільговиків. Безкоштовно дитина може перебувати в такому садку 13 годин. Після цього часу батьки повинні сплатити один злотий за годину перебування. У державних дитячих садів є своя територія, у приватних це є великою рідкістю. В групах може бути до 25 дітей. Сади працюють з 7.00 до 17.00 годин. Зазвичай дітей забирають і раніше, близько чотирьох годин: робочий день у поляків починається раніше, а вечори вони воліють проводити з сім’єю. З липня по серпень сади не працюють.

У приватних дитячих садках дітям організовують різноманітні екскурсії, навчають іноземним мовам, грі в шахи, навчають дітей плавати, співати, ліпити. Їжу замовляють у спеціалізованих службах харчування і розігрівають, при цьому батькам надають меню з стравами на тиждень. За відвідування приватного садка, в залежності від міста проживання, треба заплатити від 800 злотих на місяць. В муніципальному дитячому садку практично, те ж саме, але за якісь гуртки необхідно доплачувати, кухня, як правило, є своя.

Відвідувати дитячий садок у Польщі необов’язково. Але всі дошкільнята мають перед школою пройти «нульовий клас» (zerówka). «Зерувку» можна пройти як у дитячому садку, так і в школах або ж у відведених групах, які називаються дошкільні пункти.

Початкова школа (7 — 15 років)

Початкову і середню освіту поляки отримують протягом дванадцяти-тринадцяти років. Тому і в університет вони надходять пізніше, ніж в Україні. З вересня 2017 року в Польщі планується масштабна реформа початкової школи (szkoła podstawowa). Раніше початкова школа тривала шість років, потім діти йшли на три роки в гімназії. Тепер шестикласники підуть в сьомий клас, а від гімназії з часом відмовляться. Не всі задоволені цією реформою. Союз польських вчителів вважає, що більше 30 тисяч педагогам необхідно буде шукати нову роботу. Але Міністерство освіти Польщі навпроти обіцяє, що з’явиться більше робочих місць. Педагоги зібрали підписи за те, щоб у вересні пройшов референдум про скасування реформи. Але при голосуванні в Сеймі заявку на референдум не взяли: 236 депутатів виявилися проти, а за 210.

Початкова школа навчання формується у два етапи. Перший етап тривалістю в три роки, абсолютно вільний від стандартних рамок освітньої системи, так як на цьому етапі відсутні суворі обмеження за формою, проведення занять і немає чіткого поділу на предмети. Уроки викладає один вчитель, але можуть бути, і профільні викладачі з таких предметів як іноземна мова, музика, фізична культура. До другого класу відсутня яка-небудь школа оцінювання дітей. Діти перебувають в школі з восьми ранку до першої години дня.

Потім у дітей з’являються вчителі-предметники та класний керівник. Оцінки виставляються за шестибальною шкалою, де «шість» — це відмінно. Але отримати відмінну оцінку досить важко, для цього відповідь має бути ідеальна. При цьому двійка вважається ще допустимою оцінкою, найгірша це одиниця. Є в Польщі і школи, з яким-небудь одним чітким напрямком, наприклад, балетні, музичні або спортивні — у них діти спочатку займаються загальноосвітніми предметами, а після починається спеціалізація. Наприкінці початкової школи дітям необхідно написати випускний тест. Раніше він хоч і вважався обов’язковим, але, ні на що не впливав: дитина незалежно від результату могла йти в гімназію. Тепер же цей іспит буде впливати на вступ, як у ліцеї, так і в технікуми.

В польських школах навчаються п’ять днів. Заняття починаються у вересні, а навчальний рік поділений на два семестри і закінчується в кінці червня. Два рази в рік діти йдуть на канікули: на Різдво і Новий рік і під час Великодня. Крім свят, взимку є ще два тижні канікул, які в кожному польському воєводстві проходять в різний час в січні або в лютому. На канікулах школярі, якщо є бажання, можуть відвідувати разом з учителем театри і музеї. Під час державних свят діти також не навчаються.

У багатьох школах викладається релігія. Уроки проводять священики, які розповідають дітям про структуру та історії католицької церкви, іноді додому задають вчити молитву. Уроки релігії проводять і для представників інших конфесій. Якщо в школі немає потрібної кількості учнів однієї релігії, то вони можуть відвідувати заняття в інших школах. Від цих уроків можна відмовитися, але для цього необхідно писати заяву. У такому випадку дитина під час цих уроків може ходити в бібліотеку або на заняття з етики (якщо такі є в школі). На ділі уроки релігії відвідують майже всі, тому як в Польщі сильно розвинені католицькі традиції.

«У мене є знайома полька, у неї дитина від нігерійця, і вона не записувала його на релігію, але це, швидше, індивідуальна ситуація. Тут діти в 3 класі повинні прийняти причастя, і з допомогою викладання релігії школа готує їх до цього», — розповіла Ганна, у якій навчається у польській школі донька Олеся.

Ліцеї і технікуми (16 — 19 років)

В Україні після дев’ятого класу є можливість піти або в ліцей чи коледж, або ж залишитися в 10-11 класі і закінчити середню школу. У Польщі після школи йти в ліцеї і технікуми необов’язково, але без цього неможливо поступити в університет.

Майбутня реформа торкнеться і цього рівня освіти. З цих пір загальноосвітні ліцеї (liceum ogólnokształcące), в яких поляки навчалися три роки, збільшиться на рік, а чотирирічні технікуми (technikum) змінять п’ятирічні. Скасовувати професійні школи (szkoła zawodowa), в якій поляки отримували робочі професії. Її замінить галузева школа першого рівня (branżowа szkołа I stopnia). В ліцеях поляки продовжать вивчати шкільні предмети, але вже більш поглиблено. А в технікуми будуть йти ті, хто хоче мати технічну спеціальність.

Аналог українського ЗНО в Польщі здають навесні. Тільки він називається «матура» (matura, egzamin maturalny). Практично всі предмети можна здавати на двох рівнях — базовому (matura na poziomie podstawowym) та поглибленому (matura na poziomie rozszerzonym). Для того щоб видали атестат, всім випускникам необхідно здати польську мову, математику, іноземну мову на базовому рівні, інші предмети випускник обирає в залежності від того яку хоче спеціальність.

Університети

Закінчивши середню освіту, є можливість поступати в університет. У польські ВНЗ випускники вступають за результатами матури. Після подачі документів випускники потрапляють у рейтинг, чим вони в ньому вище, тим більше шансів вступити. Зазвичай додаткові іспити не потрібні, за винятком творчих спеціальностей, наприклад, акторської майстерності.

У Польщі є близько 400 Вузів. Платне навчання в державному вузі, як не дивно, найчастіше вище, ніж в приватном. У Польщі приїжджають вчитися велика кількість студентів з Білорусії, України, Росії, а ще з Німеччини та Іспанії.

Система оцінок у польських ВНЗ п’ятибальна, де «п’ять» це найвища оцінка. У деяких університетах ставлять «половинчасті» оцінки — 3.5 або 4.5. У кожному семестрі є предмети як обов’язкові, так і за вибором. Сесію здають в кінці січня і червні. Втім, іноді можна здати і раніше. Деякі викладачі влаштовують іспит на останньому занятті, інші перед цим проводять допуск до нього.

Рейтинг найкращих польських університетів за 2018 рік

 1. Варшавський університет (Варшава)
 2. Ягеллонський університет (Краків)
 3. Варшавський технічний університет (Варшава)
 4. Університет ім. Адама Міцкевича (Познань)
 5. Вроцлавський технічний університет (Вроцлав)
 6. Гірничо-металургійна академія ім. Станіслава Сташиця (Краків)
 7. Вроцлавський університет (Вроцлав)
 8. Гданський медичний університет (Гданськ)
 9. Університет ім. Миколи Коперника (Торунь)
 10. Гданський технічний університет (Гданськ)
 11. Варшавський медичний університет (Варшава)

Польща бере участь у Болонському процесі, тому система вищої освіти тут не особливо відрізняється від інших європейських країн. Бакалаврат, або, як його називають у Польщі, ліцензіат (studia licencjackie), триває 3-3,5 роки, магістратура — 1,5-2 року. На технічних спеціальностях (studia inżynierskie) вчитися треба на рік довше. Наприкінці бакалаврату випускник пише випускну роботу на присвоєння ступеня бакалавра або інженера.

Для деяких спеціальностей (право, ветеринарна медицина, стоматологія та інші) в Польщі існують програми, які називаються «єдина магістратура» (jednolite studia magisterskie). На них вчаться протягом п’яти шести років без перерви. Випускнику присвоюється вчена ступінь магістра або еквівалентне спеціальне звання — лікар, стоматолог, ветеринар. А ось після магістратури можна вступати в докторантуру (польські аспірантури) і захищати дисертацію.

Навчання в Польщі: що потрібно знати 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Навчання в Польщі: що потрібно знати" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *