Незвичайні факти про Польщу

У кожної країни є певні особливості, дещо незвичне, або й навіть невідоме іноземцям. Саме цікаві факти про країну та її жителів, можуть по-справжньому її розкрити. Всі люди різні, та завжди є певні національні риси, якими можна охарактеризувати мешканців певної держави. В кожного народу є свої цікаві традиції, звичаї, місця, звички, чого не зустрінеш більше ніде в усьому світі. Не виключенням є й Польща, адже в країні набагато більше цікавого, ніж кожен про неї знає. Тому, щоб не мислити стереотипами давайте розширимо межі, та вивчимо декілька нових, незвичних та іноді неочікуваних фактів про країну.

Ментальні особливості поляків

Якщо попросити описати декількома словами поляка, то мабуть перше, що прийде в голову – це те, що вони полюбляють пити пиво, недолюблюють іноземців, та не володіють жодною іноземною мовою.

Звичайно, це стереотипні судження, але й не можна повністю заперечувати той факт, що доля правди в цьому все-таки є.

Та разом з тим, мало хто знає наступні факти про населення Польщі:

 • 90 відсотків молодого населення країни знають англійську мову, але, якщо взяти знання іноземних мов громадянами різного віку, то результати не втішні – приблизно 60% населення говорить лише по-польськи.
 • Поляки поважають старших, це закладено в них на генетичному рівні, тобто поступитися місцем в автобусі старенькому дідусеві для них – це норма поведінки, а не геройський вчинок.
 • Жителі країни люблять свою країну, поважають традиції, тому з особливою обережністю ставляться до пам’ятників та архітектурної спадщини.
 • У якості домашнього улюбленця поляки полюбляють собак, це навіть можна віднести до національних особливостей (найпопулярніша порода собак – Йоркширський тер’єр, так більше ніж 80% господарів заводять собак саме цієї породи).
 • Знімати взуття в гостях тут не прийнято.
 • Народ досить милосердний, так щомісяця люди тут збирають ношений одяг та віддають його сиротам.
 • Поляки дружелюбні та завжди усміхнені зі своїми знайомими,але коли справа доходить до посиденьок разом, то вони добре рахують свої гроші, тому не розкидаються ними.

Особливості польської мови

Напевно найпопулярніший стереотип про польську мову, що вона шипляча, не дарма ж говорять, що поляки «пшекають». З цим складно посперечатися, адже вона дійсно так звучить через нагромадження великої кількості шиплячих приголосних звуків. Але деякі факти про польську мову дійсно вражають:

 • Польська мова має багато спільного з українською, так рідне слово «мова» має польське коріння;
 • Дуже багато польських та українських слів подібні за звучанням, та при цьому вони мають протилежне значення. Наприклад, слово «owoce» співзвучне з українським «овочі» але перекладається як «фрукти».
 • Поляки полюбляють зменшено-пестливі форми слів, це стосується не лише імен, а й побутових речей: kawa(кава) – kawucia, cytryna (лимон) – cytrynka.
 • Слово Польща походить від давнього роду племінних народів – полян, які, в свою чергу, отримали таку назву через те, що більшу частину території займали саме поля.
 • Польська мова досить поширена на території всієї Європи, так на ній говорять приблизно 50 мільйонів людей.
 • Вважається, що мова досить складна для вивчення (хоча українцям, вона і може здатися знайомою через словникову подібність), але іншим навчання польській мові дається нелегко.

Цікаві факти про польську науку та освіту

У будь-якій країні є відомі персони, люди які досягли висот в певній області, Польща не є виключенням. Так, деякі навіть не здогадуються про те, чим славиться країна в науковій сфері:

 • Марія Складовська Кюрі, перша жінка, що стала Нобелівським лауреатом, більше того отримала звання в двох різних науках, має польське походження.
 • Ще один виходець з Польщі – Миколай Коперник, всім відомий своїм припущенням про те, що Земля не є центром Всесвіту, він був першим хто вголос заговорив про це.
 • Країна може похизуватися аж 17 лауреатами Нобелівської премії, що більше ніж у інших провідних країнах світу.
 • Вища освіта в Польщі починається з 19 – 20 років, що не звично для українських студентів. Причиною для цього стали відмінності у системах освіти обох країн.

Незвичайні польські традиції

Народ з-поміж інших вирізняє не лише мова, та відмінності в менталітеті жителів, а й особливі побутові звички та незрозумілі іншим традиції. Саме традиції визначають колорит народу і саме через них хочеться все більше подорожувати та дізнаватися щось нове про жителів різних куточків світу. Польща відома своїми святковими традиціями:

 1. Різдво. Про те, що це свято у поляків вважається сімейним, знають, напевно всі, а от про дивні традиції пов’язані з ним відомі не кожному. Люди в Польщі дуже дружелюбні, тому на Різдво, прийнято ставити запасну тарілку, на випадок якщо завітає непроханий гість. Не варто дивуватися й тоді, коли поряд з тарілкою на святковому столі ви знайдете соломину. Це повелося ще з давніх-давен, стіл повністю застилали соломою, а десь поряд ставили солом’яний пучок (ця традиція має відсилання до народження Ісуса Христа).
 2. Весілля. Польщі, як і багатьом країнам, тут поширені гуляння всієї родини та друзів з приводу одруження. Святкування триває 2 дні, але найбільш незвичною є традиція першого дня. Називається вона «oscepiny», це день божевільних конкурсів, так, наприклад, нареченій можуть навіть вкоротити волосся. Якщо вам пощастило потрапити на польське весілля, то ви цього дня точно не забудете.
 3. Наступна традиція пов’язана з їжею. Поляки полюбляють різні супи, тому свято без супів – важко назвати святом взагалі. Найвідоміший з них – це «zurek», без якого не обійдеться жодне Різдво. Також, є одна страва в Польщі, яка українцям добре знайома – «pirogy», але це не «пироги», а такі рідні нам вареники. Єдина особливість – їх підсмажують після варки, тому, по суті, це зовсім інша справа. Якщо говорити про солодощі, то Польщу неможливо уявити без відомого пряника, особливо славиться «торунський пряник», який по-справжньому смачний і дійсно чимось особливий.

Незвичні для туристів місця в Польщі

Коли ми їдемо до нової країни, то перше, куди ми йдемо – це найвідоміші місця, саме ті, що вважаються культовими та обов’язковими до відвідування.

Адже неможливо побувати в Парижі але не побачити Ейфелеву вежу, або в Римі просто не можна оминути Колізей.

Але в кожному куточку світу, країні, місті є місця, які не такі популярні серед туристів, але саме вони якнайкраще передають місцевий колорит та настрій. Так, і в Польщі є безліч місць, які можна назвати душевними, вони розкривають країну зовсім з іншої, незвичної сторони:

 • Національний парк Словінський – який став спадщиною ЮНЕСКО, і просто вражає своєю величчю. Відомий він, перш за все, дюнами яки досить швидко рухаються, тому гуляючи парком може на хвильку здатися, що ви опинилися в пустелі. Висота піщаних насипів тут сягає 30 метрів, тому так одразу і не скажеш, що ти ще в Польщі.
 • Озеро Морське око, яке розташоване в глибині гірських масивів, недалеко від курортного містечка Закопане. Воно таке ж глибоке й чисте, як людське око, здається, що можна втонути поглядом, дивлячись в нього. Саме тут відчувається справжнє єднання з природою, т а стає надзвичайно спокійно на душі. Сюди точно варто приїхати.
 • Варті уваги також підземні ходи в місті Клодзько. Їх створили жителі міста досить давно (ще в 13 столітті) та використовували їх у якості складів для зберігання різних речей, а зараз сюди приходять мандрівники, щоб пройтися старовинними підземними тропами.
 • Дах бібліотеки Варшавського університету. Про його особливість знають не всі, але це справжня знахідка. Сама будова досить помітна та популярна у якості фону для фотографій, та головна особливість знаходиться на даху. Там створили оранжерею зі скляним дном (через яке видно людей, що навчаються в бібліотеці), та рідкісними рослинами. Місце справді зачаровує, тому тут полюбляють організовувати весільні фотозйомки місцеві фотографи, а також просто влаштовувати променад жителі столиці.

Загалом, Польщі насправді є чим не лише зацікавити, а навіть шокувати туриста. Тут кожен знайде для себе, те, що він раніше не бачив та не знав про країну. А от про жителів ніхто не розповість краще, ніж вони самі. Однозначно, краще один раз (або й не один) тут побувати та познайомитися з людьми, аніж декілька разів слухати захопливі історії.

Незвичайні факти про Польщу 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Незвичайні факти про Польщу" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *