Плюси і мінуси навчання в Польщі для українців

Щороку число українських абітурієнтів, що прагне отримати вищу освіту за межами рідної держави збільшується. Нерідко їх вибір падає саме на сусідню Польщу, оскільки країна пропонує непогані умови з відповідними перспективами. Наміри молоді повністю зрозумілі, адже кожен хоче отримати найкращий рівень освіти, щоб у майбутньому побудувати блискучу кар’єру, як у власній країні, так і за її межами. Тому зазвичай батьки лише підтримують своїх дітей у цьому, бо всі бажають своїм дітям лише найкращого.

Але не всі батьки готові змиритися з тим фактом, що доведеться відправити свою дитину за кордон, та й, зрештою, не всі сім’ї мають на це фінансову спроможність. Через це обираючи з-поміж інших країн, нерідко вибір зупиняється саме на Польщі, адже по-перше, країна знаходиться зовсім поряд, менталітет жителів теж максимально подібний до нашого, по-друге, таке задоволення значно дешевше ніж в інших країнах. Саме тому дана стаття покликана пояснити як саме виглядає польська система вищої освіти, які переваги та недоліки для українських студентів вона має, а також можливості, які відкриваються перед випускниками.

Загальна картина: система вищої освіти в Польщі

Сьогодні вищу освіту в Польщі можна отримати як на бюджетній, так і на комерційній основі. Вища освіта цієї країни має складну структуру, оскільки залежно від програми навчання та складності, випускникам надаються наступні ступені:

  • Licencjat BA (бакалавр) – випускник отримує базові знання спеціаліста залежно від обраної професії. Після отримання диплому на цьому етапі можна продовжити навчання далі за цією ж спеціальністю, або працевлаштуватися. Термін навчання: 3 – 3,5 років (залежно від напряму);
  • Inzyneir BSc (бакалавр) – основна відмінність від попередньої категорії в тому, що такі дипломи отримують випускники сільськогосподарських та технічних спеціальностей/ВНЗ. Термін навчання: 3,5 – 4 роки;
  • Magister (магістр) – дозволяє вступати на навчання даного рівня одразу після школи, але термін навчання становить: 4,5 – 5 років;
  • Magister MA, MSc (магістр) – може бути лише продовженням навчання після отримання диплому бакалавра, тобто без його наявності, абітурієнт не має права бути зарахованим на жодну спеціальність цього рівня. Потрібне для того, що поглибити знання студентів в отриманій спеціальності, також отримання диплому цього ступеню дає можливість продовжити навчання в аспірантурі. Термін навчання становить: 1,5 – 2 додаткових роки.

Навчальний процес польських студентів має мало відмінностей від нашого, оскільки вони теж мають як лекційні, так і практичні заняття, два семестри (осінній та весняний), а також 2 сесії (зимову та літню). Щоправда є одна відмінність – навчання в польських вишах починається з 15 жовтня, а не у вересні, як звикли ми.

Плюси навчання в польських ВНЗ для українських студентів

Оскільки сьогодні відносини між Польщею та Україною досить теплі та дружні, то наших молодих спеціалістів (чи майбутніх) країна приймає з радістю. Тому для українських студентів польські виші ставлять такі ж вимоги, як і до своїх. До вагомих плюсів можна віднести те, що додому студенти можуть доїхати легко та швидко, тому можна їздити в Україну не лише в період канікул, а й у моменти тривалих польських святкувань, до того ж, квиток не можна назвати надто дорогим, у порівнянні з іншими країнами.

Та все ж таки, більш вагомий плюс – це якісна європейська освіта, та перспективний диплом після випуску. У будь-якій країні Європи польські дипломи високо цінуються, тому студент може отримати пропозицію стажування десь поза межами Польщі, а згодом і можливість працевлаштуватися в іншій країні. Тобто у випускника польського вишу є можливість офіційно працювати в Австрії, Німеччині, Франції, та будь-якій іншій країні ЄС. Але і в Україні польські дипломи визнаються, тому, якщо випускник надумає повернутися додому, він може не лише влаштуватися на роботу,а й отримати при цьому багато бонусів.

Недоліки навчання в польських ВНЗ

Там, де є переваги, завжди знайдуться й недоліки, тому навчання в польських вишах не виключення. Перший – це віддаленість від рідного дому (хоча для декого, це буде лише плюсом). Так, є діти, які дуже важко розлучаються з рідною домівкою, містом, де залишаються всі родичі та друзі. Але завдяки розвиненим технологіям це вже не стає такою великою проблемою, оскільки онлайн спілкування вже давно стало частиною життя.

Можна дзвонити додому по відео зв’язку, друзям хоч і декілька разів на день, тому дискомфорту ви точно не будете відчувати (хіба що перший час, як адаптаційний період). Зрештою, там змінюється коло друзів та знайомих повністю,тому сумувати буде ніколи.

Інший мінус – це знання польської мови. Так, мову потрібно хоча б почати вчити до того, як ви поїдете до Польщі, але в цьому немає нічого страшного. На щастя, зараз в кожному з українських міст організовується багато курсів, що допомагають зробити це у досить короткий період. Якщо ви відчуває у собі сили, ви спокійно можете зробити це самостійно. Головне у цій справі – задатися метою, та прикласти достатньо зусиль, тоді у вас точно все вийде.

Вартість навчання в польських університетах для українських студентів

Вартість навчання в польських університетах починає коливатися від 1000 євро на рік, але якщо ви хочете навчатися англійською мовою, то майте на увазі, що таке задоволення коштує вже у 2-3 рази дорожче. Додаткові витрати складають харчування (близько 100 євро на місяць), а також приблизно 100 євро/місяць за гуртожиток. Основна перевага в тому, що хоч освіта й європейська, але ціни значно нижче ніж в інших країнах.

Приємна новина для власників Карти Поляка – вони мають право на безкоштовне навчання в польських вишах. Додаткова можливість зекономити – отримати європейський грант на навчання в Польщі (це може зробити кожен бажаючий, а не лише ті, хто мають КП). Звичайно, грант надає вагому перевагу, але й отримати його не просто, адже потрібно довести високі знання та зацікавленість в отриманні певної спеціальності.

Також українські студенти можуть претендувати на отримання стипендії. Звичайний вид – це стипендія на підставі безкоштовного навчання, але є категорії населення, що можуть отримати стипендію навіть навчаючись на контракті. Це можуть зробити студенти з обмеженими можливостями, ті що доведуть наявність фінансових проблем, а також ті, хто мають особливі досягнення у навчанні чи спорті.

Отже, наостанок можна лише додати, що освіта в Польщі – це вікно в Європу, де завжди раді молодим спеціалістам, які прагнуть отримувати кваліфіковану освіту та якісні знання.

Плюси і мінуси навчання в Польщі для українців 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Плюси і мінуси навчання в Польщі для українців" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *