Що робити, якщо не платять зарплату в Польщі?

На жаль, історії від українських заробітчан про те, що в Польщі їх обдурили, не платили зарплату, або тримали у неналежних умовах зовсім не новина. Досить часто після повергнення додому люди розповідають про те, як вони жили в таких умовах, що й ворогам не побажаєш. Декому не платять грошей, або платять набагато менше ніж обіцяли. Також, іноді самі ж роботодавці підставляють своїх працівників, особливо це стосується тих, хто працює на зборі овочів та фруктів. Обдурити тут найпростіше, наприклад, людина збирає яблука, їй «підсовують» корзину з битими яблуками (а як відомо, в Польщі до якості роботи дуже прискіпливо відносяться) та відмовляються оплачувати якісь години, чи навіть цілий день.

Досить неприємна ситуація, але буває навіть гірше. Зрозуміло одне – потрібно знати свої права та обов’язки, щоб у разі відкритого порушення ваших прав, ви могли обґрунтовано довести свою точку зору. Саме тому, дана стаття покликана висвітлити питання прав та обов’язків українського заробітчанина в Польщі.

Постановка проблеми, або як уберегти себе від шахрайства на початковому етапі

Головна ідея безпечного працевлаштування за кордоном – легальність. Тобто, якщо ви від самого початку йдете офіційним шляхом: шукаєте реальну вакансію, правильно оформлюєте медичне страхування, детально дізнаєтеся умови, та ретельно перевіряєте інформацію, то шансів потрапити до шахраїв у вас практично не буде. А якщо ви не вдаєтеся в деталі, та ще й їдете працювати до Польщі за фіктивним запрошенням, то ви створюєте собі передумови для виникнення проблем.

Як кажуть, довіряй але перевіряй, тому, перш ніж вірити на слово знайомим, додатково перевірте отриману інформацію.

Отже, для власної безпеки:

  • детально розпитуйте про всі умови праці (та проживання, якщо наступні надаються) у майбутнього роботодавця;
  • звертайтеся лише до компаній-посередників з гарною репутацією (якщо хочете обирати вакансію не самостійно, а за допомогою компанії);
  • не оформлюйте візу за фіктивним запрошенням;
  • не економте на медичному страхуванні, адже не можна передбачити, що може статися, а це ваша додаткова гарантія безпеки;
  • не порушуйте часових коридорів (відповідно до вашої візи, оскільки в протилежному випадку ваші наступні виїзди до Польщі можуть бути проблематичними);
  • завчасно вивчить юридичну сторону питання, щоб розуміти що саме ви повинні робити у разі порушення ваших прав.

Випадки порушення польського законодавства роботодавцем

Відповідно до Трудового Кодексу Польщі (ст.22), виплата зарплати – це важливий елемент трудових взаємовідносин. Роботодавець зобов’язаний платити гроші своїм працівникам, хоча б один раз на місяць. При чому сума виплат має бути не меншою ніж та, що вказана у трудовому договорі між працівником та власником. Відповідно до цього положення, у Трудовому Кодексі Польщі вказані деякі види проступків (пункт 1, ст. 218):

  • виплата з/п у меншому еквіваленті, ніж вона була зазначена у договорі про працю;
  • порушення терміну виплати з/п, згідно з договором про працю;
  • необґрунтовані вирахування із з/п працівника.

Також, відповідно до договору про працю, вас не можуть змусити працювати десь в іншому місці, аніж в тому, що обговорювалося.

Тобто, якщо ви їхали працювати помічником пекаря, вас не можуть змусити працювати на «шкідливому» підприємстві (наприклад, сортувальником чи пакувальником хімічних речовин).

Якщо ви побачили порушення ваших прав, то треба написати скаргу до Національної Інспекції Праці в Польщі, або подати позов до суду. Далі розглянемо конкретні випадки та способи вирішення конфліктних ситуацій.

Ситуації порушення прав українських заробітчан та методи вирішення проблем

Випадки порушення прав індивідуальні, тому при визначенні винних потрібно враховувати різні фактори, що на це вплинули. Часто буває так, що людина, яка приїхала на заробітки сама винна у своїх проблемах, тобто вона зробила стільки порушень, що довести свою правоту буде важко. Буває й таке, що порушниками у питанні працевлаштування виступають обидві сторони: роботодавець та робітник. А іноді зі сторони робітника виконані всі умови належним чином, але його права порушуються.

У будь-якому випадку, за свої права потрібно боротися (для цього потрібно розуміти як саме це можна зробити). Тому способи вирішення проблем можуть відрізнятися залежно від того,що саме спричинило дану проблему.

Якщо підставою для вашого працевлаштування стала umowie o prace

Це, напевно найпростіший спосіб довести свої права у разі їх порушення, оскільки цей варіант працевлаштування гарантує працівнику найбільше прав та свобод. Отже, якщо роботодавець не виплачує вам заробітну плату – він відкрито порушує польський закон. Коли розмови та прохання повернути чесно зароблені гроші не дають жодного результату, то прийшов час для рішучих дій.

Що робити: ви повинні звернутися до PIP (Panstwowa Inspekcja Pracy). Далі ця організація особисто звертається до вашого роботодавця з проханням повернути ваші гроші, якщо це не допомогло, то інспектор видає нечесному роботодавцю квитанцію на сплату штрафу. Зазвичай, ще після першого попередження від Національної Інспекції, власник сплачує всі свої борги.

Але якщо ви працювали в малій компанії, що наразі стала банкротом, то на свої законні виплати доведеться чекати довго.

Якщо підставою для вашого працевлаштування стала umowie zlecenie

У цьому випадку, спочатку потрібно надіслати wezwanie do zaplaty людині, на яку працюєте. Якщо пройшло вже достатньо часу, а відповіді та виплат немає, то можна подавати позов до суду. Якщо виплат ви не отримали навіть після цього, то хоча б допоможе судовий пристав. В такому разі, він може конфісковувати майно у нечесного роботодавця, як результат ви отримаєте грошову компенсацію.

Ще одним способом вирішення питання може стати звернення до PIP, це допоможе виявити порушення трудових відносин, та призначити відшкодування для вас.

Якщо ви працевлаштовані без договору

Це напевно найгірша ситуація, оскільки ви не маєте жодних доказів легального працевлаштування, ви не сплачуєте податки, тому довести свою правоту буде надто важко. Єдине, що вас рятує у даній ситуації – ви можете покарати нечесного роботодавця (але у даному випадку ви також будете покарані).

Що робити: для початку спробуйте поставити ультиматум роботодавцю, часто це їх лякає, тому вони виплачують свої борги працівникам. Якщо це не допомогло, то потрібно йти до PIP, але ви розумієте, які наслідки будуть, оскільки ви працюєте нелегально.

Тому, щоб пом’якшити вирок для себе, спочатку сходіть до Urzad Skarbowy, та попередьте про те, що ви працюєте в країні неофіційно, та не платите податків. Тут вам доведеться сплатити декілька сотень штрафу (але повірте, це найкращий розвиток подій у вашій ситуації).

Далі звертайтеся до PIP та розповідайте у деталях всю ситуацію.

Але майте на увазі, що після цього вам потрібно буде звертатися до суду все одно, тому втрати можуть бути навіть вище, аніж те, скільки вже втратили (якщо сума боргу менше ніж 2000 злотих, то ваші зусилля будуть марними, оскільки на судові розгляди ви витратите більше, аніж вже втратили).

Отже, працевлаштовуйтеся лише офіційними методами, так буде менше ризиків доводити свою правоту та боротися за справедливість.

Що робити, якщо не платять зарплату в Польщі? 4.00/5 - Оцінок: 3
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Що робити, якщо не платять зарплату в Польщі?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *