Що робити, якщо ви залишилися без документів в Польщі?

Паспорт – це основний документ людини, тому з дитинства нас привчають пильнувати його та обережно поводитися з будь-якими документами. Та буває й таке, що людина ненароком втрачає його, тим самим попадає у скрутне становище, оскільки не знає що робити далі. Ситуація звичайно не знайома кожному, але таке, на жаль, не рідко трапляється, тому важливо розуміти, що робити, якщо ви виявили пропажу документу. Навряд чи хтось буде навмисно викидати свій паспорт, тому у такої ситуації зазвичай буває дві причини: або його вкрали, або ж він був серед речей, які людина загубила. То як же себе поводити, якщо таке трапилося?

Що робити, якщо виявили, що паспорта немає?

Нехай це прозвучить банально, але перше, що треба зробити опинившись у такій ситуації – опанувати себе, та виключити паніку. Це звичайно неприємно, але не настільки критично, як може здатися спочатку. Далі треба діяти згідно з алгоритмом:

  • звернутися до відділу поліції за місцем перебування;
  • працівникам потрібно пояснити що ви втратили закордонний паспорт, та описати за яких умов це відбулося;
  • повідомте всі подробиці, навіть інформацію про те, скільки та які саме візи у вас були, якщо є ксерокопії, то віддайте і їх працівникам поліції;
  • далі потрібно йти до Посольства України в Польщі, або у відділ консульства України де вам видадуть тимчасове свідоцтво про законність тимчасового перебування на території країни (воно діє 30 діб);
  • після цього ви повертаєтесь додому та займаєтеся відновленням документів.

Дії достатньо прості та зрозумілі, але є декілька тонкощів, які варто знати, щоб відновити документ якнайшвидше.

Звернення до Посольства

Це необхідний етап, щоб повернути втрачений документ, але перш ніж прийти туди потрібно попередньо підготуватися. Тобто необхідно зібрати всі документи, сплатити консульський збір за свідоцтво, яке дозволяє законно перебувати на території Польщі протягом місяця, а вже потім йти. Якщо говорити про документи, то вам знадобляться:

  • довідка з поліції (її видають одразу ж після звернення з приводу втрати закордонного паспорта);
  • будь-який документ, що підтверджує особу (це може бути водійське посвідчення, український паспорт або його копії, та будь-яке інше підтвердження), якщо ви загубили всі документи або їх з собою в Польщу ви не брали, то краще попросити родичів з України вислати вам документ, який підтвердить особу;
  • чек про сплату консульського зору;
  • дві фотокартки (розміром 3.5*4.5).

Якщо з документами все гаразд, то свідоцтво можуть видати цього ж дня, та якщо чогось буде не вистачати, то доведеться приходити ще раз із повним набором документів.

Ще одна важлива деталь – свідоцтво, яке видає Посольство чи Консульський відділ, хоч і дозволяє перебувати 30 діб на території Польщі легально, та потрібне воно для того, щоб повернутися додому. Його замість паспорту потрібно показувати на кордоні, та скористатися ним потрібно якнайшвидше, адже відновлення вашого закордонного паспорту відбувається вже вдома.

Ще один важливий момент – тимчасове свідоцтво не дає права подорожувати іншими країнами. Тобто, якщо ви загубили або у вас украли паспорт в ході тура європейськими країнами, це не має значення – ви повинні повернутися додому.

Що робити після повернення на Батьківщину?

Закордонний паспорт – документ, що видається особі на 10-річний термін. Новий потрібно оформлювати лише у випадку зміни прізвища, або втрати документа. Тому, щоб відновити його, слід за місцем проживання звернутися до організації, яка займається справами еміграції населення (туди, де ви його вперше оформлювали). З собою потрібно мати той самий набір документів, який був потрібен при оформленні закордонного паспорту вперше (внутрішній національний паспорт, ідентифікаційний код, та чек про оплату послуг).

Відновлення паспорту триває приблизно місяць, та детальніше про терміни вам розкажуть за місцем звернення.

До речі, те тимчасове свідоцтво, яке вам видали в Польщі ви залишаєте разом із заявою на відновлення закордонного паспорту. Далі, все що вам залишається – чекати на повідомлення про готовність документа, потім забрати його та бути обережним наступного разу, та уважніше за ним слідкувати.

Як уберегти себе від таких прикрих випадків

Звичайно, завжди слід бути трохи уважнішими, щоб уникнути зайвих проблем. Так, не слід ніколи залишати речі без нагляду, адже їх можуть вкрасти. Для зручності, краще мати декілька сумок, точніше речі потрібно умовно розділити на дві категорії: найважливіше та все інше. Сумку, з найважливішими речами (документи, гаманці, картки, телефон) краще завжди тримати біля себе, і не залишати її просто так десь лежати. У валізу ж краще складати речі власного використання, тобто ті, втрата яких не спроможна влаштувати купу проблем. Адже, погодьтеся, якщо ви загубите улюбленого светра чи косметичку, то не буде нервувати стільки ж, скільки через втрату документів.

Інша порада стосується підготовки документів перед поїздкою. Краще попередньо зробити копії та узяти їх з собою. Також відскануйте національний та закордонний паспорти та залиште на комп’ютері, або ж у сховищі електронної пошти. Паперові копії додатково залиште родичам, які в екстреній ситуації зможуть надіслати їх вам поштою. Окрім попередньої підготовки документів, варто також дізнатися номери та адресу Консульського відділу в Польщі. Звичайно, всі ці дії потрібні лише для того, щоб завчасно перестрахуватися, адже не обов’язково така ситуація трапиться з вами. Але попередні заходи безпеки необхідні, щоб потім легше вийти з неприємної ситуації.

Отже, збираючись у подорож, важливо вміти відключити голову та насолоджуватися поїздкою, адже налаштовуватися на щось погане одразу – погана ідея. Але й краплинка обережності та уважності нікому не завадить. Не потрібно весь час бути «на стрьомі» та чекати на щось погане, бо весь відпочинок буде не в радість. Але й у випадку, втрати документу не треба панікувати, навпаки необхідно акумулювати всі сили та цілеспрямовано діяти, щоб прискорити процес. Так, досвід відновлення документів не дається без попереднього стресу, але й таке буває корисним. Тому спробуйте розслабитися та сприймати ситуацію легше, тоді все вирішиться набагато швидше.

Що робити, якщо ви залишилися без документів в Польщі? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Що робити, якщо ви залишилися без документів в Польщі?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *