Що таке нострифікація диплому та як зробити його визнання в Польщі?

Взагалі, нострифікація – це легалізація документів про освіту. Процедура необхідна тоді, коли людина збирається мігрувати за кордон з будь-яких причин: навчання, робота, постійне проживання. Справа в тому, що дипломи, не мають юридичної сили, якщо вони не пройшли процедури нострифікації. Виключенням можуть бути лише ті країни, що заключили двосторонню умову про визнання освіти. Між Польщею та Україною така угода ще не була заключна, тому легалізація документів про закінчення певних навчальних закладів там обов’язкова. До речі, це стосується не лише документів про вищу освіту, а й атестатів із середньої та вищої шкіл, технічних дипломів, а також дипломів про присвоєння вчених ступенів.

Кому, та в яких випадках потрібне визнання диплому?    

Визнати документ дійсним – означає надати йому юридичної сили. Та оскільки у кожної держави в будь-якій сфері встановлені свої стандарти, вони часто відрізняються від інших. Тому, щоб впевнитися у справжності будь-якого іноземного документу, державні структури змушені провести процедуру його визнання згідно з встановленими нормами. Саме тому це необхідно зробити для того, щоб продовжити далі влаштовуватися в країні.

Визнавання дипломів потрібне в двох випадках: якщо ви плануєте продовжити навчання за кордоном, або маєте намір працювати там за спеціальністю. Але суть процедури від цього не змінюється. Міністерство освіти Польщі перевіряє  документ за наступними критеріями:

  • перевірка диплому на предмет фальсифікації, тобто за серією та номером звіряють чи був він виданий насправді;
  • перевірка ВНЗ, та рівня його акредитації (якщо рівень акредитації нижче потрібного, то диплом можуть не визнати дійсним);
  • звірка вивчених дисциплін у певній спеціалізації у порівняні з місцевим ВНЗ.

Згідно з попередніми пунктами, важливо наголосити, на тому, що необхідно надати для перевірки не лише диплом, а й додаток до нього.

Якщо ви влаштовуєтеся на роботу до польського роботодавця, та в ході нострифікації диплому про вищу освіту в Україні було виявлено, що не вистачає деяких дисциплін, то вас можуть направити на додаткові курси.

Після цього, вірогідніше за все, диплом буде визнано дійсним.

Особливості нострифікації диплому в Польщі

У Польщі, рішення про визнання або невизнання диплому може бути прийняте на рівні університету, без звернення до Міністерства освіти. Але тут є декілька тонкощів, про які краще бути попередженим заздалегідь:

  • оскільки рішення про визнання/невизнання диплому приймає наукова рада, або рада кафедри університету, то слід точно визначитися з факультетом. Він має бути не лише ідентичним з тим, що зазначено у вашому дипломі, а ще повинен мати право присвоювати ступінь кандидату наук. Якщо цього немає, то університет не підтвердить диплом. Буває й таке, що спеціальність, зазначена у вашому дипломі здобувається в Польщі після навчання на декількох факультетах.
  • У такому випадку слід звернутися до ректора університету із заявою та пакетом документів (український диплом та його копії, автобіографію польською мовою, копію шкільного атестату) та пояснити ситуацію. У ході вирішення цього питання зазвичай призначають додаткові екзамени, тому лише після їх успішної здачі, український диплом може бути визнаним. У більш складному випадку (якщо у вашому дипломі зазначена недостатня кількість необхідних дисциплін), можуть разом із здачею іспитів призначити обов’язкові відвідування занять.
  • Процедура нострифікації має тривати не більше трьох місяців, а також не більше місяця у разі складання додаткових іспитів. Якщо диплом визнано, то далі при поданні його до наступних інстанцій (наприклад, при походженні співбесіди, влаштовуючись на роботу), слід додавати й оригінал документу. У разі несхвального рішення, можна подати апеляцію на ім’я ректора.
  • Послуга нострифікації диплому на території Польщі платна, до того ж це не залежить від результатів перевірки. Коштує це від 2000 до 6000 злотих, залежно від ВНЗ та рівня складності. Варто наголосити, що у разі відхилення – гроші не повертають.

Визнання дипломів медичних спеціальностей

Оскільки лікар – професія серйозна та відповідальна, то процес підтвердження диплому для українських лікарів теж кропіткий та довгий. Саме тому, нострифікація медичного диплому в Польщі може тривати до одного року. До того ж, у порівнянні з іншими спеціальностями це не означає, що ви одразу ж отримаєте роботу.

Та почнемо з процедури визнання, адже основна відмінність від інших професій – здача іспитів тут обов’язкова. Попередньо, кандидат має здати мовний іспит та іспит, який показує рівень володіння медичною термінологією на польській мові.

Схема екзамену з лікувальної справи приблизно наступна: український лікар заходить до аудиторії, де вже сидять до 6 професорів, далі йому задають питання з різних областей медицини, якщо кандидат відповідає правильно, то диплом вважається визнаним.

Та, після цього не слід одразу розраховувати на отримання роботи, адже для початку, лікар має пройти стажування протягом року, і лише після цього можна претендувати на робоче місце.

Якщо ваша мета – нострифікація диплому медсестри, то попередні умови залишаються дійсними. Єдина різниця – термін практики після здачі основного іспиту у медсестри становить 6 місяців. Важливий нюанс – медичний іспит в Польщі не безкоштовний, тому сплатити за нього доведеться від 600 до 1000 євро. У разі незадовільної оцінки гроші не повертають.

Кого звільняють від процедури визнання диплому

Бувають і ситуації, коли підтвердження українського диплому не є необхідним. Наприклад, у разі продовження освіти в Польщі після навчання в українському ВНЗ. Також звільняються випускники спеціальності «бакалавр», які приїхали в країну для отримання ступеня «магістр». У деяких випадках вступу до аспірантури ця процедура теж зайва (якщо абітурієнт має цільове направлення).

Але про те, що ви маєте право не нострифікувати документ про освіту, слід повідомити ректору університету, надавши заяву та необхідні документи. У протилежному випадку, доведеться проходити процедуру визнання.

Отже, процедура нострифікації документів про освіту не буде такою складною, якщо попередньо дізнатися про всі тонкощі. Якщо ви лікар, та маєте намір працювати за своєю спеціальністю в Польщі, то варто розуміти, що спочатку на вас чекатиме немало труднощів. Та, перспективи майбутньої роботи точно зможуть мотивувати вас старанно підготуватися, та успішно пройти всі етапи підтвердження кваліфікації.

Що таке нострифікація диплому та як зробити його визнання в Польщі? 3.50/5 - Оцінок: 2
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Що таке нострифікація диплому та як зробити його визнання в Польщі?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *