Українські біженці в Польщі: чого очікувати?

Вимушені мігранти, переселенці, біженці – як тільки не називають громадян України, яким, в силу тих чи інших обставин, довелося покинути рідну країну в пошуках кращого, більш безпечного життя. В основному, це жителі зони АТО або громадяни, які переховуються від військового обов’язку на території України. Станом на 2014 рік, кількість українців які просять про статус біженця у країнах ЄС зросло більш ніж в 10 разів. Але про все по порядку.

На кордоні

Будьте готові до того, що доведеться пробувати перетинати кордон кілька разів. Прикордонні служби цілеспрямовано використовують різні бюрократичні примочки, щоб відмовити вам у перетині кордону. Просто стійте стовпом і вимагайте бланк про клопотання про статус біженця. Дана форма включає не тільки ваші особисті дані, але і дані ваших членів сім’ї, а також причини, які змусили вас покинути Україну.

Після виконання всіх формальностей у вас забирають закордонний паспорт, анулюючи діючу візу. Прикордонна служба дасть вам адресу найближчого розподільного центру, куди вам потрібно буде дістатися протягом двох діб. Добиратися вам доведеться на «своїх двох», ні на які автобуси і, вже тим більше, таксі розраховувати не доведеться.

Печально, але факт: Вже на даному етапі у вас можуть виникнути серйозні проблеми з орієнтуванням на місцевості. Наприклад, на маршруті до Dębak (головного розподільного центру під Варшавою) зазначено приблизно наступне: «дістаньтеся до станції Otrębusy поїздом WKD, потім ідіть 3-5 кілометрів через ліс, поки не побачите синю табличку на другому повороті праворуч». Для людини, яка взагалі не знайомий з місцевою транспортною розв’язкою столиці, не кажучи вже про більш далеких районах, такий інструктаж може виявитися фатальним.

Перший місяць

Оказавшись на місці, у вас попросять документи і призначать дати медичних перевірок: загальна перевірка у терапевта, аналіз крові, рентген знімок легенів. Вам видадуть предмети першої необхідності і покажуть ваші «покої» – койкомісце в кімнатах на 4/6 і більше осіб. Якщо сімейним парам з дітьми ще можна якось аргументувати право на приватність, то одиначкам не варто і розраховувати на якісь привілеї.

В цілому, умови життя в таких таборах бажають залишати кращого, повна або майже повна відсутність чистоти. Але чого і варто турбуватися по-справжньому, так це ваших нових сусідів. Здавалося б, всі хто звертається про статус біженця громадяни (далі просто біженці) знаходяться в одному човні, але не тут-то було.

У першу чергу величезну роль відіграє національний поділ. Як правило, всередині таборів утворюються власні клани чеченців, грузинів і слов’ян, відповідно. Хоча ніхто не забороняє вам спілкуватися з усіма, в самому повітрі відчувається напруга і національна неприязнь.

Про харчування. Всередині таборів діє система купонів, за якою їжа видається в строго відведених порціях і в певний час. Все б добре, але на такому денному раціоні довго не протягнеш. Наприклад, як виглядає типовий вечеря біженця?

  • стакан чаю;
  • набір на 4 бутербродів (хліб, масло, сир);
  • міні-йогурт

Не пийте це. Часто в таборах можна зустріти подібну картину: біженці беруть тільки їжу, а від пиття відмовляються. Чому? З досвіду багатьох людей, переставши щодня вживати напої місцевого розливу, перестаєш «кивати носом» і відразу відчуваєш більше сил. Невідомо, чи є даний факт правдою, але синдром «масового божевілля» надто численний, щоб закривати на нього очі.

Про крадіжки. Вони мають місце бути, так що завжди перевіряйте, чи замкнені двері, навіть якщо ви вирішили вийти на 5 хвилин. Особисті речі і гроші теж краще не залишати на видному місці.

Як тільки ви отримаєте свої аналізи, ви вже готові покинути розподільчий центр. Вам організують трансфер в один із таборів на території Польщі. Всього їх не так вже багато, але кожен з них сильно віддалений від великих міст. В яких-то навіть телефонний зв’язок не ловить, так що завчасно підготуйтеся до відсутності цивілізації.

Що далі?

Вам призначають дату інтерв’ю, де з вами будуть працювати психолог і прокурор у справах біженців. Вас докладним чином розпитають про вашу ситуацію, особливо про причини, чому ви поїхали і чому не можете повернутися в країну свого походження.

Якщо ваша причина здасться несерйозною, то вас попросять покинути Польщу вже в перший місяць по прибуттю. Офіційно заявлений термін розгляду справи становить 6 місяців, але він може бути продовжений і на рік, і навіть на кілька років. Таким чином, ви будете перебувати в постійному підвішеному стані, не знаючи, що день прийдешній принесе вам.

«Приват», соціал та робота – замкнуте коло

Соціальне забезпечення в Польщі для біженців залишає бажати кращого. Незважаючи на те, що бюджет для біженців єдиний у всьому ЄС, які виділяються на одну людину, суми різняться в кожній країні. Так, допомога при житті всередині польського табору становить 70 zl на людину в місяць.

В якості альтернативи таборів, можна перейти на «приват» – самостійне знімання житла. Але для цього вам знадобляться гроші, які соціалка в Польщі явно не покриває. Якщо ви самі по собі – отримуйте приблизно 700 zł в місяць, пара – 600 zl і так далі в бік зменшення. Дивно, але факт: добова норма споживання у сімейної пари з 3-ма дітьми в 2 рази менше, ніж у одинаків.

Якщо не вистачає коштів, можна йти працювати, але сам дозвіл на роботу можна отримати тільки через півроку з моменту подачі заяви про біженство.

Виходить, перші 6 місяців (плюс ще 2 тижні на доставку дозволу поштою) вам доведеться сидіти, склавши руки. Замкнутий трикутник приват-соціалка-робота – ідеальне підмога для тіньової економіки. Багато йдуть працювати нелегально, так як іншого виходу просто не залишається.

Надія помирає ще при народженні

Тільки одиниці з Українців отримують позитивні рішення про надання статусу біженця. Переважна більшість або самі не витримують, або отримують «негативи». Головний аргумент уряду Польщі полягає в тому, що у біженця ще було, куди бігти всередині власної країни. Страшно жити в зоні військових дій? Переїжджайте в Київ чи на захід! Все просто.

Альтернатива є

Замість біженських процедур набагато раціональніше оформити інші варіанти легального перебування у Польщі. Можна піти вчитися або працювати, на підставі чого отримати вид на проживання. Так, дані варіанти вимагають підготовки документів, вкладення певних коштів і часу, але зате ви будете впевнені в завтрашньому дні, що багато коштує.

Українські біженці в Польщі: чого очікувати? 5.00/5 - Оцінок: 4
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Українські біженці в Польщі: чого очікувати?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *