Великдень у Польщі 2018 року. Польська Пасха

Одним з найбільш очікуваних днів католицького календаря вважається Пасха. Польське населення, більшою своєю частиною (близько 90%) належать до католицизму, тому свято Великодня прийнято на офіційному рівні. Але точної дати її святкування не існує, оскільки щороку вона змінюється залежно від дня весіннього рівнодення. Зазвичай, свято Пасхи наступає в першу неділю після появи на небі першого за новий рік повного місяця. Так, дата коливається від кінця березня, до кінця квітня. Відповідно до підрахунків, Великдень 2018 року, католики будуть святкувати 1 квітня. До речі, іноді трапляється, що дати католицької та православної Пасхи збігаються, як, наприклад, було минулого року, та таке буває не часто.

Звичаї святкування Великодня в Польщі

По-перше, слід відзначити, що це свято в Польщі називається Wielkanoc, щось схоже на наше «Велика ніч», саме з таким розмахом там проходить не лише Великдень, а й увесь попередній тиждень. Але наряду зі звичайними традиціями святкування, поляки мають декілька дивних для нас, та про це пізніше.

Починається все з сорокаденного посту (що православним теж знайомо), але основні заходи припадають на останній тиждень. З настанням пальмової неділі (Palmowa niedziela), люди йдуть у храми, беручи з собою букети вербових гілок, трав або живих квітів.

Після завершення служби, поляки б’ють вербовими гілками один одного, щоб бути здоровим, як вони говорять.

Освятивши їх, святкові атрибути стають символом проти злих духів, тому протягом року гілочки зберігаються вдома. Саме в цей день в них є досить дивна традиція – ліпити пальму, це відбувається на площах, і схоже на свого роду змагання.

Після Пальмової неділі починається найважливіший для всіх католиків тиждень. У четвер та п’ятницю в храмах йдуть богослужіння, які всі жителі країни обов’язково відвідують. В інші дні, господині ведуть основні приготування до головного свята: прибирають будинок, роблять заготовки до святкового столу, печуть пасхальні бабки, розмальовують яйця. В суботу починається вечірня служба в храмах, тому сім’ї, зібравши корзинки з продуктами йдуть їх святити. Цікавий той факт, що в корзинку кладуть зовсім не абищо, всі продукти мають свою символіку. Так, поляки кладуть ковбасу, яка стала ледь не національним культом, оскільки багато господарів готують її самостійно, а символізує вона достаток та матеріальне благополуччя родини, та має бути виконана важлива умова – ковбасу треба не купити, а виготовити вдома самостійно. До ковбаси в корзинку поряд ставять сіль, як оберіг від злих духів, сир – як ознаку єдності з природою, і обов’язково пасхальну бабку, яка є центром всієї композиції. Після повернення з храму, свячена корзинка залишається стояти до ранку, адже пост ще продовжується.

В неділю зранку, віруючі йдуть на останню службу до храму, після чого повертаються і розпочинають святкування великоднім сніданком, який складається зі свячених напередодні продуктів. Далі, поляки зазвичай йдуть на кладовище, щоб згадати померлих родичів, та ця традиція характерна не для всіх регіонів країни.

Якщо ви помітили, то католицькі традиції в своїй більшості схожі на православні. Так, дещо спільне польська Пасха має з українською:

  • Пальмова неділя – це повний аналог Вербної неділі в православному святкуванні Великодня;
  • в Україні існує також традиція вимальовувати писанки, вкладаючи в них усю душу, більше того, за сніданком українці як і поляки «стукаються» ними, щоб визначити хто сильніший;
  • похід до церкви на передодні святої неділі нам теж знайомий;
  • навіть набір корзинок має щось спільне, звичайно є й певні відмінності, так православні віруючі кладуть до них писанки та ставлять воду щоб освятити;
  • наші господині теж печуть «бабки», щоправда називають їх пасками.

Що знаходиться на польському столі на Великдень

Більшість традицій нам знайомі, але коли справа доходить до частувань, то тут слід відмітити декілька національних відмінностей. Перша особливість в тому, що традиційно цього дня поляки мають три святкових прийоми їжі. Зі сніданком все зрозуміло, бо всі їдять ті продукти, які були у кошику, з яким ходили до храму. Єдине, варто зазначити, що разом з бабкою, яйцями, ковбасою, та іншим подається національний соус «цвіклі» (складається з натертого відвареного буряка та хрону).

Після походу на кладовище наступає час обідати, тому господині щедро заставляють столи різними частуваннями. Зіркою святкового столу, зазвичай стає суп «журек», основою для якого слугує житня закваска, ковбаса, яйця, овочі, а приправлено все майораном. Разом з супом на столі знаходиться багато м’ясних страв, а також яйця, але в запеченому та фаршированому вигляді.

Традиційною є також вечеря, але цей етап святкових частувань можна назвати «солодким».

Все тому, що ввечері їдять практично одні десерти запиваючи трав’яними та іншими чаями.

Незвичними для нас можуть здатися «мазурки» – це солодкі коржики прикрашені глазур’ю, горіхами, фруктами та іншими ласощами. Також до столу на вечерю потрапляють пасхальні бабки, пляцки, пряники та інші солодощі.

Цікаві великодні традиції в Польщі

Перше, що спадає на думку – це святкування понеділка після Пасхи, адже воно насправді незвичайне. Цей день називають «мокрим понеділком», і не дарма, бо сухим вийти з води не вийде. Люди обливають один одного водою для того, щоб забезпечити здоров’я на весь рік. Так, пакет з водою може прилетіти навіть з чийогось вікна, та на це не варто ображатись. Навпаки, якщо вас не намочили в цей день – вважається поганою прикметою, тому можна навіть попросити когось полити вас водою, хоча бажаючих знайдеться немало.

Ще одна цікава традиція пов’язана з випіканням пасхальних бабок. Це мають робити господині будинку, дотримуючись всіх пропорцій випічки та ритуалів пов’язаних з цим. Однією з найважливіших умов є зберігання спокою та тиші в усьому будинку, адже це може порушити весь процес та бабки не піднімуться та не пропечуться. Бабки печуть лише в п’ятницю, до речі чоловікам не дозволено в цей час заходити на кухню, бо теж вважається недобрим знаком.

Відмінність католицької Пасхи від православної ще й в тому, що напередодні свята по всій країні проходять ярмарки, де можна поласувати всілякою смакотою, та прикупити навіть дещо до святкового столу. Тут продаються страви з різних країн, тому люди так люблять ним прогулюватися та знаходити для себе щось нове.

Важливо відмітити й те, що поляки шанують свої традиції, передають їх через віки, тому зовсім недивно бачити, як молоді так само слідують усім звичаям. Це дуже правильна національна звичка – не цуратися свого, рідного.

Великдень у Польщі 2018 року. Польська Пасха 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Великдень у Польщі 2018 року. Польська Пасха" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *