Все про середню освіту в Польщі

Освіта за кордоном набирає все більшої популярності і це стосується не лише вищих навчальних закладів до яких так прагнуть потрапити українські студенти. У зв’язку з тим, що деякі виїжджають до Польщі на роботу цілими сім’ями, при чому навіть з дітьми шкільного віку, виникає потреба в пошуку навчального закладу для школяра. Але системи освіти України та Польщі мають певні відмінності, про які слід дізнатися до того, як привести дитину в польську школу. Детальніше про те, що потрібно знати та які умови слід виконати для того щоб стати учасником освітнього процесу сусідньої країни далі.

Освітня система Польщі

Як і в будь-якій країні, польська система освіти має основні етапи: початковий, середній та вищий. Тож, починається все з початкового етапу – тобто дитячих садків, які там бувають державними та приватними. З приводу державних варто відмітити те, що працюють вони 5 днів на тиждень (субота, неділя – вихідні), а також те, що діти можуть перебувати в садках лише 5 годин на добу безкоштовно, за екстра години батьки змушені платити. Відвідувати дошкільні заклади діти починають у віці 3 років, за бажанням батьків. Але обов’язковим вважається останній рік, так званий «нульовка» – оскільки там відбувається підготовка до школи.

Наступним етапом начального процесу вважається середня освіта. Вона відбувається на декількох рівнях:

 • базова школа (Szkola podstawowa) – триває з 1 по 6 клас, але має дві частини (1-3 класи та 4-6 відповідно). Ці дві частини відрізняються методикою викладання;
 • гімназія (Gimnazjum) – навчання тут починається після досягнення віку 13 років;
 • ліцей – професійно-орієнтований напрямок підготовки, навчання триває 3 роки;
 • технікум – навчання відбувається вже за обраною спеціальністю.

Щодо останніх двох (Szkoly ponadgimnazjalne), то польські студенти можуть обирати щось одне залежно від напряму підготовки, тобто для отримання повної середньої освіти, потрібно провчитися або в ліцеї, або в технікумі. Саме тут готують учнів для здачі групи тестів (Matura), які необхідні для вступу до польських ВНЗ.

Ну і для завершення освіти, студенти вступають до вищих навчальних закладів (Szkoly Wyzsze), де для отримання ступеню бакалавр треба навчатися 3 роки, а для магістра ще 2 додаткових. Лише на інженерних спеціальностях термін навчання триває 4 роки, чого достатньо для отримання диплому про вищу освіту. Та відмінність українських студентів ВНЗ від польських у тому, що вони починають навчання в 19 – 20 років, на відміну від наших (16-17).

Базова школа в Польщі

Базова або початкова школа складається з двох етапів. Перші 3 роки навчання мають багато спільного з української початковою школою, але воно має інтегрований характер. Тобто є класний керівник, який дає дітям базові знання (читати, рахувати, писати), лише такі уроки як іноземна мова чи фізкультура можуть проводити інші викладачі. Заняття зазвичай проходять у формі розвиваючих ігор, що досить легко для дитячого сприйняття.

Наступні 3 роки базової школи проходять вже із застосуванням шкали успішності та списку конкретних дисциплін, які схожі на уроки в українських початкових школах:

 • математика;
 • рідна мова (тут, звичайно, польська);
 • англійська мова;
 • природознавство;
 • мистецтво (образотворче та музика);
 • інформатика (викладання якої в наших школах починається пізніше);
 • історія та суспільство.

Після завершення курсу учні складають іспит, хоча його й можна назвати умовним.

Тобто результати тесту ніяк не перешкоджають вступ до гімназій, та учні ставляться до нього з повною серйозністю.

Цей екзамен скоріше показник рівня успішності та стимул для майбутнього навчання, тому не потребує серйозної підготовки.

Навчання в гімназіях

До гімназій учні переходять після отримання базового середнього рівня, й проводять тут ще 3 роки. Список дисциплін значно розширюється, так додаються: географія, іноземна мова (по суті друга, адже англійська мова є обов’язковою та йде окремо), фізика, хімія, та інші. З тих дисциплін, що не властиві нашим школам, можна виокремити технічні та артистичні уроки. Кожну дисципліну читає викладач-предметник, який на цьому спеціалізується. Навчання в польських гімназіях, схоже на українські 5-9 класи, але воно більш поглиблене.

Після закінчення курсу, випускники-гімназисти складають іспит, який у порівнянні з попереднім є більш вагомим. Так, оцінка достатньо впливає на вибір учбового закладу далі.

Іспит має 3 блоки:

 • мовний (перевіряються знання польської, англійської та другої іноземної мов);
 • гуманітарний (включають історію, географію, біологію)
 • точні науки (математика, фізик, хімія)

Декому навіть оцінка з певного блоку знань допомагає визначитися зі вступом до іншого освітнього закладу.

Вибір учбового закладу після закінчення гімназії

Так само, як і наші випускники 9 класів постають перед вибором: залишитися ще на два роки в школі чи піти навчатися до технікумів, польські випускники теж мають з чого обирати. Зазвичай вони мають три варіанти майбутнього розвитку подій:

 • продовжити навчання в ліцеї, а після цього вже вступати до ВНЗ (навчання триває 3 роки);
 • вступити до технікуму, та після випуску вже мати спеціальність (навчання триває 4 роки);
 • поєднати навчання в ліцеї та базовій професійні школі ( термін навчання становить 4 роки, 2 в ліцеї та 2 в професійній школі);

Частіше всього польські студенти обирають саме останній варіант вважаючи його найвигіднішим, оскільки так вони не лише отримують спеціальність, а й готуються до здачі найважливішого іспиту (Matura), за результатами якого вони отримують можливість вступу до ВНЗ.

Вартість навчання в ліцеях та технікумах

Закон в країні передбачає безкоштовне отримання середньої освіти, тому поляки за нього не платять, так само за нього не платять й представники інших національностей, що проживають на території країни. Тобто українці, що проживають на території Польщі теж мають право на безкоштовну середню освіту.

Та з приводу вартості навчання для українців, що закінчили 9 класів у своїй країні є декілька нюансів. Так, саме навчання безкоштовне, до того ж навчаючись на відмінно у польських ліцеях та технікумах можна ще й отримувати стипендію, але потрібно буде платити за: медичне страхування (приблизно 500 злотих на рік), підручники та канцелярське приладдя (до 200 злотих на рік), проживання (30 злотих в місяць), а також харчуватися потрібно буде за свій рахунок (приблизно 250 – 300 злотих в місяць).

Що особливого в польській середній освіті або чим вона приваблює українців?

Головна особливість, яку відмічають люди, що мають досвід у цьому – поглибленість навчання. Тобто польським навчальним закладам властива орієнтованість на забезпечення студентів практичними та насправді важливими знаннями та вміннями. Викладачі часто застосовують інноваційні методики викладання, які в результаті стають найбільш ефективними. Студенти, що отримали польські дипломи задоволені самим процесом, та тим, що це виховало в них навички правильної організації власного часу.

Ще дещо, що приваблює українських випускників – отримання диплому, який визнаний іншими країнами ЄС, що теж можна назвати непоганою перспективою. Отже, якщо ваша мета отримувати європейську освіту в Польщі, чи то іншій країні, то навчання в польському технікумі чи ліцеї може бути непоганим стартом.

Все про середню освіту в Польщі 5.00/5 - Оцінок: 2
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Все про середню освіту в Польщі" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *