Всі способи вивчення польської мови

Думаю, до такого заголовка довгі вступи не потрібні. Якщо ви прийшли на цей сайт, то, ймовірно, цікавитеся життям у Польщі і плануєте сюди перебратися. І мова для цього просто необхідна. У статті я спробую систематизувати відомі способи вивчення, дати корисні посилання і додати по можливості особистий досвід.

Самостійне вивчення

Припустимо, у вас немає грошей або часу, щоб ходити на курси або до репетитора. Подивимося, що ви зможете зробити своїми силами.

1. Підручники, самовчителі

Варіант для тих, хто не лінується, може взяти себе в руки і щодня виділити час на читання глав підручника, виконання вправ. Особисто я «стартувала» з самовчителя видавництва АСТ. Він непоганий для початківців, продається разом з CD-диском, на якому записані цікаві діалоги.

Є ще чудова серія підручників під назвою «Polski, krok po kroku». А підручники «HURRA!!! Po Polsku» активно використовують мої знайомі, які відвідують мовні курси.

Інші книги перераховувати не буду, так як на нашому сайті про це ціла стаття з усіма необхідними ссылочками для скачування. Мої знайомі лінгвісти особливо рекомендують третій пункт звідти — старий, але дуже хороший підручник Василевської та Кароляка.

До речі, у нас є ще один пост про корисні книги для вивчення польського, але там вже більше другорядні матеріали.

2. Онлайн-сервіси

У мережі чимало сайтів для вивчення мов, в тому числі, і польського. Особисто я рекомендую якісний курс для початківців polskijazyk.pl. Все безкоштовно, достатньо лише зареєструватися. Подача матеріалу схожа на самовчитель, однак після кожного шматочка теорії є перевірочні тести, в тому числі, і з аудіоматеріалами.

Схожий сервіс — lingust.ru, теж на основі самовчителя з аудиоподсказками.

Не можна не згадати великий сайт для вивчення мов busuu.com. Правда, серйозна частина можливостей доступна за додаткову плату. Але всі базові матеріали — безкоштовно, спробуйте, сервіс хороший. Аналогічний варіант — babbel.com. Обидва вони, до речі, мають і відмінні додатки для смартфонів.

Ще мені рекомендували ресурс Speakasap.com. На ньому доступно 7 відеоуроків польського для початкового рівня. Також є додаток для смартфонів. А за додаткову плату можна проробити всю теорію, спілкуючись з викладачем.

3. Додатки для смартфонів

По суті цей пункт можна було описати і в «онлайн-сервісах», але виділила окремо. Смартфони зараз є практично у кожного, вони постійно в руці чи під рукою. Ось ви їдете в транспорті, від нудьги читаєте Twitter або Вконтакте, а могли б замість цього запустити додаток і тренувати ваш польський!

Першим ділом порекомендую безкоштовну програму «Дуолинго» (додатки є для популярних платформах: iOS, Android і Windows Phone). Це повноцінний курс для початківців, добре і наочно складений, з тестами на запам’ятовування, практикою. Єдиний мінус — базова англійська мова, тобто вчать вас через англійську. З моїм знанням англійської на середньому рівні це не проблема — все розумію.

Ще один якісний додаток з аудіо уроками і тестами — «Вивчайте польську мову» від ATi Studios (iOS, Android). Але там безкоштовно доступна тільки невелика частина.

Ще одна програма — «Польська мова за 7 уроків» від згаданого вище сайту Speakasap, є версії для iOS і Android. Вона теж має обмежений безкоштовний варіант.

Також цікавими виглядають програми «Польська з Nemo» (iOS, Android), Memrise, (iOS, Android), «Вивчення польської мови L-Lingo» (iOS, Android), Rosetta Stone (iOS, Android), а також згадані у попередньому пункті Babbel (iOS, Android) і Skyrock (iOS, Android). Але у всіх основна частина платна, так що я їх не використовувала. Подивіться, погуглите відгуки, може, вам щось підійде.

Ще момент: наберіть «польська мова» в каталозі додатків для вашої ОС і ви побачите безліч розмовників, словників, тестів і так далі. Я вже не буду перераховувати всі доступні варіанти.

4. Читання книг, сайтів, перегляд фільмів

Звичайно, для цього потрібна хоча б якась базова польська, інакше ви просто нічого не зрозумієте, і будете дивитися в словник кожну секунду. А ось розвинути наявні навички цей пункт дуже допоможе.

Особисто я по приїзді до Польщі стала намагатися читати в інтернеті місцеві ЗМІ. Це і цікаво знати, що відбувається навколо, і корисно. З часом читати стало набагато простіше. Можна почати, наприклад, з порталу ONet, або з якогось вашого регіонального сайту.

Книги — теж варіант. Не буду давати конкретних посилань, що саме читати, тут все індивідуально. Хоча знову ж — мої знайомі дуже рекомендували почати з Гаррі Поттера або Робінзона Крузо. У дитячих книг зазвичай проста і зрозуміла мова. Але, на мій погляд, краще знайти ті книги, які ви раніше читали рідною мовою і які вам сподобалися так, що ви не могли відірватися. Є шанс, що не будете відриватися і польською. Ну і база для розуміння теж буде.

Відразу зазначу, що в польському інтернеті складно знайти сучасні книги безкоштовно, він більш «цивілізований» на відміну від уанету, байнета або рунета. Так що рекомендую купувати книги, для цього достатньо різних сервісів, наприклад, Virtualo або Woblink.

Якщо ви читаєте з телефону, то є дуже гарні додатки, заточені саме для читання на іноземних мовах (переклад одним кліком). Для Android раджу – Читалка-Перекладач, для iOS – Diglot.

Всі фахівці в галузі вивчення мов рекомендують активно поповнювати словниковий запас і працювати зі словниками. Потрапляє незнайоме слово — записуєте, потім повторюєте, поки не вивчите. У цьому знову ж таки дуже допоможуть додатки для смартфонів, де можна створювати картки з іноземними словами. Для iOS рекомендую «Учи На Ходу», для Android – FlashWords.

Ще можна слухати польське радіо, дивитися телепередачі онлайн, а також фільми, серіали і цікаві YouTube-канали.

5. Слухайте людей, говоріть з ними

Є такий метод як пасивне вивчення мови з зануренням. Припустимо, ви вже приїхали в Польщу і вам нікуди звідси подітися. І це чудово, так як мовне середовище — найкращий варіант! Слухайте, що і як говорять люди, по можливості спілкуйтеся з ними. Щось буде виходити навіть з нуля, адже польський — мовами слов’янської групи, він частково схожий на російський, ще більше — на український чи білоруський.

Не треба переходити на англійську або просити більш досвідчених знайомих, якщо вам треба, припустимо, зателефонувати і записатися до лікаря, поговорити з директором дитячого садка, пояснити щось в салоні краси… Скористайтесь програмами-перекладачами (Яндекс.Перекладач, наприклад, в плані польського дуже гарний), заздалегідь підготуйте текст, зрозумійте його, запам’ятайте. Не соромтеся говорити, навіть якщо бачите, що співрозмовник напружується, щоб вас зрозуміти. Негативу ви в жодному разі не побачите, поляки зазвичай ввічливі і позитивні, їм приємно, що приїжджі намагаються вивчити їх мову.

Вивчення з чиєюсь допомогою

Тут варіантів не так вже й багато, як правило, вони вимагають більше грошей і часу. Але і ефективністю теж відрізняються.

1. Групові курси

Групові курси найочевидніший метод вивчення мови. Курси доступні скрізь, найчастіше недорогі або навіть безкоштовні. Наприклад, в нашому місті (Lublin) є два варіанти безкоштовних курсів (як для початківців, так і для досвідчених) від волонтерських організацій і фондів. Їх старт зазвичай з вересня-листопада, потрапити не так вже й складно, якщо не приходити в останній момент. Крім того, є приватні фірми з мовними курсами, курси при навчальних закладах.

У мого чоловіка на роботі чимало приїжджих з СНД, вони знайшли викладача і регулярно займаються в офісі, платять складчину — теж варіант.

Якщо ж ви поки не в Польщі, то у великих містах України/Білорусі/Росії теж напевно знайдуться школи польського. Вчитися у групі цікаво — ви слухаєте колег, спілкуєтеся між собою. Звичайно, цей метод потребує часу — потрібно кудись їздити кілька разів на тиждень. Зате ви навряд чи будете лінуватися (що трапляється при самостійному вивченні), щось говорити і запам’ятовувати в будь-якому випадку доведеться.

2. Репетитор особисто або онлайн

Вважається, що індивідуальний викладач — більш ефективно, ніж групові заняття. Адже його час і увагу присвячено тільки вам. Такі уроки пропонують знову ж мовні фірми, а ще можна знайти репетиторів в мережі, на сайтах оголошень, наприклад. Звичайно, це дорожче.

Якщо у вас немає можливості їздити до вчителя або запрошувати його додому особисто, на допомогу прийде інтернет. Найпростіше — займатися по скайпу. Знову ж таких викладачів можна пошукати на великих сайтах оголошень (в Польщі — olx.pl). Є і спеціальні сайти-каталоги репетиторів, наприклад e-korepetycje.net або italki.com. Вони дають інформацію про досвід викладача, публікують відгуки студентів. Серед репетиторів є і носії польської мови і приїжджі з СНД. Другий варіант, звичайно, дешевше і, можливо, цілком оптимальний для початку.

Крім того, є можливість спілкуватися з носіями абсолютно безкоштовно! У мережі є сайти, що дозволяють знайти співрозмовників на цікавить вас мовою. Натомість ви будете спілкуватися з ними рідною мовою — користь для кожного! Рекомендую сервіси ConversationExchange і HelloLingo (колишній Ravelry). Звичайно, на них ви не зустрінете професійного викладача, але просто попрактикувати мову — вже чудово!

Що ж, ось і всі поради по вивченню польської мови. Сподіваюся, вони були вам корисні! Я вже не стала писати всякі банальні речі на зразок «займайтеся регулярно» і так далі. У вивченні мови головне — бажання. Якщо ви розумієте, для чого вам це потрібно — успіх не змусить себе чекати. А вже методів вивчення досить і завдяки розвитку інтернету всі вони зараз більш ніж доступні. Вибирайте підходящий, бажаю удачі!

Всі способи вивчення польської мови 5.00/5 - Оцінок: 7
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Всі способи вивчення польської мови" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *