Як дізнатися чи знайти польські коріння для Карти поляка? Що робити, якщо немає документів походження предків?

Останнім часом все більше українців займаються вивченням питання родоводу, маючи на меті лише одне – довести, що в них є польські корені. Чому так відбувається? Все просто, адже довести наявність польського коріння – це найлегший спосіб отримати Карту поляка. Цей документ, як відомо, має велику кількість переваг для українських емігрантів. Та має бути виконана єдина головна умова – перш ніж подавати документи, на оформлення карти, потрібно мати на руках письмове підтвердження того, що ви поляк за походженням.

Омріяна Карта поляка: що вона дає власнику

Карта поляка – це основний документ, який показує приналежність громадянина іншої країни до польського народу. Відповідно до цього, його власникам відкриваються практично всі двері, наприклад, освіта. Власники карт не лише отримують беззаперечне право навчатися в будь-якому національному ВНЗ безкоштовно, а ще й можуть претендувати на отримання стипендій. До того ж, документ дозволяє отримати непогану знижку (до 40 відсотків), для навчання в приватному навчальному закладі. Такі ж справи і з пошуком роботи, адже дозвіл на це більше не потрібен, головний документ автоматично означає право на працевлаштування, і це вважається легальним.

Власники карт відмічають також лояльніше ставлення до себе зі сторони поляків, особливо це стосується державних структур (міністерства, лікарні, навчальні заклади).

Саме так трапляється  через те, що людина вже більше не сприймається як «іноземний заробітчанин», а навпаки як повноправний житель країни.

Адже наскільки по-європейськи толерантною не була б Польща, там є багато людей, які скептично відносяться до іноземців, які приїжджають працювати. Тому, очевидці відмічають, що при наявності карти поляка навіть чиновники під час розмови стають ласкавішими.

Ще один плюс, який дає карта – доступність інших країн (у більшості тих, що входять до ЄС зони). Так, сусідніми країнами можна не лише подорожувати, а й претендувати на те ж саме навчання. Умови для польських абітурієнтів спрощені, до того ж це потребує меншу кількість документів.

Пошук польського коріння

Якщо ви точно знаєте, що колись у вашій рідні був поляк, то перш ніж йти до центрального історичного архіву, слід  дізнатися більш точну інформацію у своєї сім’ї. Часто буває, що необхідне свідоцтво весь час було вдома, а людина його намагалась відшукати в державних архівах. Якщо ж, навіть перебравши сімейні архіви, не вдалося знайти нічого – то доведеться шукати документи-підтвердження поза межами дому.

Та для початку слід трохи звузити поле пошуків, для того, щоб зекономити час та витрачені сили. Потрібно дізнатися повне ім’я, бажано точну дату народження , можливо ваші бабусі або дідусі підкажуть таку інформацію. Важливо зібрати якомога більше даних, так не гріх навіть розпитати сусідів, які можливо пам’ятають вашого родича. Дещо, що помітно скоротить витрачений час на пошуки – місце проживання чи народження людини, чиї документи ви розшукуєте. Збираючи дані, не потрібно нехтувати жодним шматочком інформації, так навіть сімейний стан родича, кількість дітей, та інше можуть допомогти розшукати якщо не сам документ, то може знайомих, які щось про нього знають. Далі, вже знаючи більш конкретні дані, можна направлятися до державного архіву, та починати пошук. До того ж, зараз не обов’язково особисто кудись йти, можна відправити до архіву електронного листа, де вказати всі дані, що вам відомі. Так, нерідко людям вдається знайти певні документи, але термін очікування може коливатися від  одного тижня до місяця.

Що є підставою для підтвердження польських коренів

Як вже стало зрозумілим, не достатньо лише сказати, що в у вас є предок-поляк, оскільки цьому потрібне документальне підтвердження. Саме цим можуть стати наступні документи:

  • паспорт чи копія, де чітко прописана національність;
  • свідоцтво про народження з виконаною попередньою умовою;
  • атестат чи диплом будь-якого навчального закладу;
  • військовий квиток або навіть архівні записи про проходження служби на території Польщі;
  • архівні записи про участь родича в судових процесах, або факти про те що він був жертвою репресій.

Тобто, будь-який з вищеперерахованих документів має юридичну силу, тому пред’явлення хоча б одного, дає можливість підтвердити польські корені.

Можливі складності при підтвердженні спорідненості

Дуже добре, якщо у вас вийшло обійти всі етапи пошуку необхідних документів, маючи потрібні вдома. Але бувають й ситуації, коли результати невтішні. Якщо ваш предок був народжений на початку 20 століття та раніше, то можуть виникнути певні складнощі у доказі вашої спорідненості.

Головна проблема в тому, що до початку 20 століття, національність людини не прописувалася в документах.

Саме тому навіть знайшовши письмове підтвердження існування вашого родича, це не завжди позитивно сприймається консульством.

Це зовсім не означає, що довести спорідненість не вдасться взагалі, оскільки навіть після відхилення заяви про наявність польських коренів, можна та потрібно подавати апеляцію. Продовжуйте збирати інформацію про вашого родича, не випускаючи навіть, здавалося б, незначну інформацію, адже якщо ви впевнені в своїй правоті – це вдасться довести врешті решт. Так, це може зайняти більше часу, але результат того вартий.

Що робити, якщо предок є, а документів, які це доводять немає?

Єдине, що може допомогти в такій ситуації – звернення до суду, так як консульство в будь-якому випадку відхилить звернення про доказ спорідненості з представником польського народу. Більшість боїться звертатися до суду, пояснюючи це тим, що навряд чи з цього щось вийде, і дарма, адже дуже часто такі випадки мають позитивні результати.  Важливо відмітити, що це стосується лише тих, хто має якісь документи, але там не вказано національності. Суд, до того, як прийняти рішення самостійно проводить пошук в польських архівах, тому якщо ваш предок насправді був поляком – це буде доведено. Саме тому так важливо повідомити про будь-які зачіпки, які ви виявили самостійно.

Часто перспективи, які обіцяє картка поляка затьмарюють розум і люди готові платити гроші, аби фальсифікаціями довести те, що в них є польські корені. Та якби не було попиту, не було б і пропозиції, тому бізнес по виготовленню несправжніх документів процвітає. Головне пам’ятати, що такий спосіб має вагомий мінус – документ проходить експертизу, і досить легко виявити те, що його підробили. А от фальсифікацією документів можна не лише перекреслити мрію про переїзд до Польщі, а й повністю очорнити своє майбутнє. Але як кажуть в таких випадках, кожен сам володар своєї долі.

Як дізнатися чи знайти польські коріння для Карти поляка? Що робити, якщо немає документів походження предків? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як дізнатися чи знайти польські коріння для Карти поляка? Що робити, якщо немає документів походження предків?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *