Як отримати карту довгострокового резидента ЄС у Польщі?

Головне питання, яке турбує будь-кого, хто має намір виїхати на проживання в іншу країну – це легальність процедури. Адже це єдине, що може гарантувати іноземцеві захист прав у разі виникнення проблемної ситуації. Справа в тому, що через свою доступність, виїзди за кордон, зазвичай до сусідньої Польщі, на постійне проживання, чи то на сезонні роботи почастішали. Але разом з тим не рідкістю стали й випадки, коли людина, їхала в іншу країну на певний період, а потім виявлялась безсилою та безправною у випадку, коли так потрібна була допомога держави. Тому, щоб такого не відбувалося, перш ніж кудись виїхати, слід досконало вивчити питання.

Поняття карти довгострокового резидента ЄС

Цей дозвіл дає право на легальне перебування в країні, обов’язковим він є для тих, хто має намір залишитися в Польщі на постійній основі. Зазвичай цей дозвіл видається на невизначений термін перебування в країні. Але це зовсім не означає, що отримавши карту резидента ЄС, можна працювати або навчатися в будь-якій європейській країні без додаткових документів. І навпаки, подорожувати країнами, що входять до Шенгенської зони без перепон можна до 3 місяців на кожні пів року. Здавалося б, що Карта сталого побиту має ті ж самі умови, що й карта довгострокового резидента, та є одне важливе «але». Остання дає право змінити країну проживання на будь-яку, яка входить до ЄС, тобто вона має значно більший спектр переваг.

Отримати цей документ може не кожен, так мають бути дотримані певні умови, або хоча б деякі з них:

  • людина має прожити в країні не менше ніж 5 років на момент подання заяви;
  • майбутній резидент має навчатися або працювати в Польщі;
  • наявність медичного страхування;
  • перебування в країні протягом 5 років має бути тільки легальним;
  • наявність постійного та достатнього рівня щомісячного доходу.

З перерахованих умов, найважливішим для прийняття позитивного рішення з приводу присвоєння карти резидента залишається виконання умови про термін безперервного перебування на території країни. Але тут також є певні нюанси, так, наприклад, це не означає що протягом 5-ти або більше років не можна взагалі покидати межі Польщі. Адже законом передбачено бути в іншій державі до шести місяців. До того ж, не всі випадки «не перебування в країні» зараховують як відсутність. Так, якщо студент їде на практику до іншої країни, або працівник польської фірми перебуває за кордоном на стажуванні, то це не впливає негативно на можливість отримати карту довгострокового резидента ЄС. Також дозволяється подорожувати, і це ніяк не вплине на процес, єдина умова – загальний термін відсутності в країні має склади менше десяти місяців.

Хто не має права отримувати картку довгострокового резидента ЄС?

Перші, хто підпадають під категорію людей, для яких дозвіл отримати цей документ скасовано – ті, хто перебував в країні нелегально довгий час. Особливо, якщо їх спіймали, призначили штрафні санкції або навіть депортували з країни. Також це стосується тих, хто проживаючи в Польщі довгий час, неодноразово порушував закон.

Так, навіть штрафи за порушення правил дорожнього руху, чи за затримку виплати по страховому полісу, можуть негативно вплинути, чи навіть унеможливити отримання дозволу.

Звичайно, якщо на момент розгляду заяви, фізична особа знаходиться під слідством, або була під слідством раніше, це теж не передвіщає нічого позитивного.

З тим, що потрібно бути порядним та законослухняним громадянином все зрозуміло, але є не такі критичні умови, які забороняють або відтягують отримання карти резидента ЄС. Оскільки, основна умова, яку не можна порушувати – в країні потрібно прожити не менше п’яти років, є декілька категорій, чиє перебування в країні не враховується. Сюди зазвичай відносять:

  • сезонних робітників (ті, котрі працюють до 6 місяців);
  • працівників з інших країн, які були направлені до Польщі на стажування або виконання певних доручень;
  • представники дипломатичних представництв;
  • ті, що мають низький рівень прикордонного руху.

Процес отримання карти резидента

Якщо всі вищеописані умови ви виконали, то маєте право подавати заяву на присвоєння цього документа. За весь термін перебування можна зібрати всі необхідні документи, які зазвичай включають: медичну страховку, паспорт, 4 фотокартки, папери, що підтверджують підстави для отримання карти. Ще одним важливим, документом є сертифікат про володіння польською мовою, рівень якого, за останніми даними (станом на 2018 рік) має бути не нижче В1.

Після збору всіх необхідних документів, наступний етап – співбесіда з Воєводою, яка відбувається в Urzad Wojewodzki. Лише воєвода приймає головне рішення, адже якщо буде потрібне подовження терміну дії карти довгострокового резидента, можна розібратися за місцем реєстрації. Далі потрібно поставити штамп у паспорт про те, що ваші документи перебувають на розгляді. Адже це єдине підтвердження того, що ви легально перебуваєте в країні, але навіть маючи його, не можна їздити до сусідніх країн ЄС. Зауважте, що саме ви зацікавлені в цьому, тому важливо проконтролювати, щоб цей штамп вам не забули проставити, оскільки його відсутність через чиюсь неуважність, може спричинити проблемні ситуації.

Далі потрібно заплати гербовий збір, який складає приблизно 640 злотих (точну суму можуть повідомити лише у Воєводстві) та чекати на результати розгляду. Зазвичай процес триває до трьох місяців, у цей час дозволяється працювати чи навчатися, якщо це було розпочати до подання заяви. А от шукати роботу в цей період не має сенсу, оскільки роботодавці не беруть до себе працівників з таким статусом.

У разі, схвального рішення про отримання документу, потрібно буде доплатити (приблизно 50 злотих) за виготовлення самої карти, але у випадку відмови, витрачені кошти можна відшкодувати всю вартість.

Переваги, які отримує власник карти резидента ЄС

Останнім часом деякі намагаються звести до мінімуму переваги карти довгострокового резидента, і дарма. Зазвичай посилаються на те, що дозвіл не дає права працювати в іншій країні ЄС, тому він нічим не відрізняється від карти сталого побиту, але на практиці все зовсім по-іншому. Так, карта резидента дає право змінити країну проживання, якщо таким є ваше бажання. До того ж працювати, наприклад, у сусідній Німеччині можна майже без перепон, адже потрібен буде значно менший пакет документів.

Карта довгострокового резидента ЄС – це крок отримати громадянство Польщі, яке відкриває набагато більше дверей. Тому таке рішення приймає кожен для себе сам, оскільки в цій справі немає універсальної поради, адже у всіх різні мотиви.

 

Як отримати карту довгострокового резидента ЄС у Польщі? 3.00/5 - Оцінок: 3
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як отримати карту довгострокового резидента ЄС у Польщі?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *