Як отримати посвідку на проживання в Польщі і що дає оформлення ВНП?

Якщо дотримані відповідні умови, будь-який іноземець може отримати право на ВНП у Польщі. Цей документ дає офіційне право на проживання в цій країні, до того ж, завдяки ньому можна без перепон перетинати польський кордон, не оформлюючи візу при цьому. Вагомий плюс для українців, що прагнуть проживати в Польщі, але й додому приїжджати теж хочеться, чи не так? Саме це і є однією з відмінних рис Польщі від інших країн ЄС, тобто ВНП у цій країні отримати набагато легше, аніж будь-де в іншому місці. Вид на проживання в РП – дозволяє відчути відсутність кордонів, повну свободу пересувань на території Шенгену, а також можливості навчатися, працювати та лікуватися в країні ЄС зі стрімким розвитком. Отже, завдання цієї статті – пояснити що означає ВНП, як його отримати, та які переваги цей документ надає українцям.

Поняття «вид на життя» та його різновиди

Більшість плутає посвідку на проживання з Картою Побиту, хоча документи мають різну юридичну силу, тому важливо розставити для себе всі крапки над «і» у цьому питанні. Карта Побиту – це пластикова картка, що видається на підставі відповідного пакету документів. Одним з важливих документів для цього і є посвідка на проживання, яка буває: ВНП (цей дозвіл видається строком до 3-х років), та ПМП (дозвіл вважається безстроковим, хоча законодавство вимагає змінювати його кожні 10 років).

Тому залежно від того, якого типу посвідку отримали ви, залежить те, на яку Карту (тимчасового чи сталого) Побиту ви можете претендувати. Отже, дана стаття покликана пояснити як отримати один з головних документів (ВНП) для того, щоб стати власником Карти Побиту.

Категорії населення, що мають право на отримання ВНП в Польщі

Документ, достатньо серйозний, адже надає неабиякі переваги своєму власнику, тому й отримати його може не будь-хто, кому це спало на думку. Основною підставою для надання вам цього документу може стати підтвердження того, що ще протягом 1 року ви повинні перебувати на території Польщі. Відповідно лише наступні категорії населення мають на це право:

 • особи, що мають дозвіл на офіційне працевлаштування;
 • студенти ВНЗ;
 • особи, що займаються веденням господарської діяльності на території країни (для цього потрібна реєстрація юридичної особи в РП, а також підтвердження того, що фірма є корисною, а ви у цей час проживаєте на території країни);
 • особи, що приїхали до Польщі на підставі возз’єднання родини (при цьому, хоча б один з членів сім’ї має бути офіційно працевлаштований на території РП, чи мати Карту Поляка, або Карту Побиту);
 • особи, що реєструють шлюб з громадянином Польщі.

Посвідка ВНП, може бути видана лише в тому випадку, якщо ви отримали дозвіл за яким можете перебувати в Польщі легально. Взагалі, воно може бути на різних підставах, наприклад , навчання чи робота, тому цей фактор визначає термін дії вашої майбутньої посвідки.

Питання про те, коли можна подавати документи трохи неоднозначне, оскільки закон не забороняє це зробити одразу після того, як у вас з’явилася підстава для оформлення посвідки. Але практика – то зовсім інша справа. Тому уженди приймають документи на розгляд лише після того, як претендент прожив у Польщі мінімум 3 місяці.

Якщо ви зрозуміли, що належите до якоїсь з цих категорій, ви маєте повне право подавати документи на отримання посвідки на ВНП.

Документи, що потрібні для оформлення посвідки ВНП

Оскільки законодавство країни дозволяє присвоєння посвідки різним категоріям іноземців, то залежно від підстав, список документів може доповнюватися. Але, є стандартний пакет, який включає наступні:

 • заява на отримання посвідки, заповнена польською мовою відповідно до встановлених норм;
 • медична страховка (для цієї справи проходять два варіанти цього документу: та, яку ви отримали в Польщі для отримання дозволу на офіційне працевлаштування, або та, яку ви отримували в Україні, але останню потрібно перекласти на польську мову та поставити на неї штамп апостилю у нотаріуса);
 • закордонний паспорт та копії всіх сторінок (навіть незаповнених);
 • довідка з банку про рух коштів для підтвердження необхідного щомісячного доходу (який має бути не меншим ніж 800 злотих);
 • чек-підтвердження оплати;
 • 6 дійсних кольорових фотокарток візового формату;

У деяких випадках додатково вимагають надати підтвердження того, що у вас є житло (тобто прописка). Цей документ не завжди просять надати, але краще підготувати його заздалегідь, щоб не затягувати процес отримання посвідки.

Особливі вимоги ставлять також і до студентів. Так, вони обов’язково повинні надати документ, що підтверджує факт навчання в Польщі. Також необхідно надати документ, що підтверджує фінансову спроможність студента (сюди мають бути включені витрати на проживання, харчування, а також оплату за навчання).

Особи, що мають намір отримати ВНП на підставі реєстрації шлюбу зобов’язані надати: свідоцтво про шлюб, документ, що підтверджує ПМП або громадянство іншого члена подружжя.

Документи для тих, хто оформлює посвідку ВНП на підставі працевлаштування

Цей пункт вартий особливої уваги, адже саме ця підстава вважається найпопулярнішою, та б’є всі рекорди по кількості заяв. Але важливо не лише зібрати повний список документів для цього, а й дотримуватися певних умов попередньо. Оскільки є такі, хто їдуть до Польщі «працювати», отримавши візу через фальшиве запрошення від роботодавця. Звичайно, таким особам відмовляють, бо в Польщі, перш ніж надати вам право легально проживати на території країни, перш за все, вас детально перевірять, тому підробку виявлять одразу.
Отже, додатково потрібно надати:

 • підтвердження офіційного працевлаштування;
 • довідку про сплату ZUS;
 • дозвіл на роботу;
 • довідки про попередні місця роботи (якщо такі є).

Увага! якщо ви втратили роботу, то ви зобов’язані повідомити про це адміністрацію та відшукати нову не більше ніж через місяць.

Скільки коштує процедура оформлення посвідки?

Для цього потрібно сплатити державне мито у розмірі 340 злотих, але якщо підстава для видачі документу стала офіційна робота, то сума збільшується до 440 злотих. Бонус у тому, що якщо раптом ви вирішили відмовитися від отримання посвідки ВНП (обґрунтувавши причину), ви можете повернути витрачені кошти.

Отже, для отримання посвідки є безліч підстав, тому точно сформулюйте свою, і, відштовхуючись від цього підготуйте необхідні документи. Це допоможе зробити все максимально коректно та швидко.

Як отримати посвідку на проживання в Польщі і що дає оформлення ВНП? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як отримати посвідку на проживання в Польщі і що дає оформлення ВНП?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *