Як отримати прописку в Польщі або що таке «zameldowanie czasowe»?

Всім, хто планує на довгий час залишатися в Польщі потрібне власне житло (не мається на увазі покупка квартири чи будинку). Житло можна знімати, що й роблять більшість українців. Звичайно, якщо ви поїхали працювати до Польщі (особливо це стосується сезонної роботи), то у більшості випадків роботодавці надають житло: кімнату чи окреме місце у ній. Також потреби у житлі не відчувають українські студенти в Польщі, адже їм надається місце в гуртожитках (хоча буває й таке, що доводиться шукати щось самостійно). Та якщо ви маєте серйозні наміри затриматися в країні якомога довше, або ж навіть перевезти сюди свою родину, то без оренди житла не обійтися.

Кому потрібна прописка

Офіційна реєстрація в Польщі досить важлива вимога, без якої деякі процеси стають неможливими. Наприклад, не маючи штампу про прописку вам не видадуть польський ідентифікаційний код (PESEL), а без цього ви не маєте права подавати документи на Карту Поляка. Те ж саме стосується і звернень до державних організацій (лікарні, банки), вас просто ніхто не буде слухати.

З цього випливає висновок, що якщо ви хочете мати комфортні умови проживання за кордоном – займіться оформленням тимчасової прописки (zameldowanie czasowe).

Та загалом цей пункт не має лякати того, хто перебуває в Польщі офіційно, адже це скоріше додаткові запобіжні заходи, аніж перепони.

Куди звертатися для оформлення «zameldowanie czasowe»?

По-перше, слід для себе визначитися чи виконуєте ви всі умови. Так, на руках у вас має бути договір про оренду житла. Якщо такого у вас немає, то подавати документи на тимчасову реєстрацію ви не маєте права. Якщо ви все ж таки його укладали, то ваше ім’я повинно бути там прописано. Навіть у випадку оренди квартири з друзями, попіклуйтеся про те, щоб вас внесли в графу, де зазначені всі ті, хто винаймає житло разом з вами, та господар квартири дає згоду на те, щоб ви могли отримати штамп про прописку в майбутньому. До речі, присутність власника квартири, що ви винаймаєте, при подачі документів на потрібна.

Отже, якщо ви переконалися в тому, що всі попередні умови вами виконані, ви можете йти до районного відділу уженда (Urzad Dzielnicy).

Які документи необхідно взяти з собою?

Прописка надається безкоштовно, тому додатково ні за що платити не потрібно. Єдине, що потрібно зробити – підготувати список документів, без яких на заповітний штамп можна й не очікувати:

  • заява на тимчасову прописку;
  • договір про оренду житла (має бути ще дійсним не менше ніж 3 місяці);
  • будь-яке підтвердження легальності вашого перебування на території країни (цим може слугувати національна віза або Карта Побиту);
  • додаткове підтвердження того, що ви винаймаєте житло (наприклад, виписка з ksiegi wieczystej);
  • згода господаря квартири на вашу тимчасову реєстрацію (цей документ не є обов’язковим, якщо у договорі про оренду це вже прописано).

Іноді у людей виникає питання чи можна оформити zameldowanie czasowe без дійсного договору про оренду.

Адже є господарі, які навмисно не хочуть укладати цей документ, та при цьому охоче підуть разом з вами до уженда та підтвердять, що вони не проти вашої реєстрації.

Досить складно дати універсальну відповідь на це питання, оскільки договір оренди – один з основних документів, але можливо деякі уженди і спрощують систему якимось чином, але про це слід уточняти на місці.

Отже, зібравши всі документи, можна йти до Urzad Dzielnicy, де потрібно відшукати Biuro Administracji I Spraw Obywatelskich (тобто офіс адміністрації та цивільних справ громадян). Вже там вам видадуть бланк заяви, який потрібно заповнити на місці відповідно до зразка. Після цього, бланк разом з іншими документами віддається одному з працівників закладу, який вводить ваші дані в комп’ютер.

Наразі це все, що від вас вимагається, процедура триває близько 15-20 хвилин, по закінченню якої вам віддають квитанцію-підтвердження вдалої операції. Також автоматично з тимчасовою пропискою на вас оформлюють польський ідентифікаційний код (PESEL). Та цей документ буде готовий не цього ж дня, а приблизно через 2 тижні, тому його доведеться додатково почекати, та прийти за ним.

Вартість оформлення zameldowanie czasowe

Як вже раніше згадувалося, оформлення прописки абсолютно безкоштовне, оскільки це вимога польського уряду. Але якщо ви загубили цей документ, або він знаходиться в інших державних організаціях, а вам він терміново знадобився, можна знову ж звернутися до уженда та попросити про виготовлення дублікату. За виготовлення копії потрібно заплатити 17 злотих.

Тому для того, щоб не витрачати час на замовлення та очікування дубліката, краще потурбуватися про це завчасно та підготувати декілька копій самостійно. Також, потрібно бути уважним та ретельно перевіряти правильність заповнених документів перед подачею. Адже, нерідко трапляються випадки, коли люди, помилившись в одній літері прізвища змушені повторювати процедуру.

Наскільки необхідним виявляється zameldowanie czasowe на практиці

Хоча вище ми і розглянули та довели те, що офіційна реєстрація необхідна, та все одно залишаються питання про те чи обов’язково її оформлювати. Спробуємо розібратися в цьому раз і назавжди. Польське законодавство зобов’язує кожного поляка та іноземця, що проживає на території країни протягом 3-х місяців в обов’язковому порядку оформити прописку. Саме так говорить закон, але на практиці багато хто різними шляхами намагається його обійти. Так, буває й таке, що польські роботодавці будуть запевняти вас у тому, що zameldowanie czasowe вам не потрібне.

Можливо вони роблять реєстрацію якимось іншим чином але, у будь-якому випадку, це не зовсім те, що потрібно.

Адже результатом коректної реєстрації вас в країні, на руки ви отримуєте інші документи, що свідчать про легальність та безпечність вашого перебування (дозвіл на роботу, той самий PESEL). Іншими шляхами ці документи отримати неможливо, тому пам’ятайте про це. Висновок простий – прописку краще оформити, так, можливо вона вам і не знадобиться, але повірте, маючи її на руках буде набагато спокійніше.

Як отримати прописку в Польщі або що таке «zameldowanie czasowe»? 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як отримати прописку в Польщі або що таке «zameldowanie czasowe»?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *