Як вступити до польського ВНЗ самостійно і через консульство? Умови, правила і терміни подачі документів

Європейська освіта сьогодні стає мрією багатьох студентів та школярів, адже це престижно, та має свої перспективи у майбутньому. Але якщо Великобританія та Німеччина поки що лякають цінами на навчання дітей зі звичайних українських родин, то Польща, яка так поряд, навпаки здається досить дружньою в цьому плані. Тому велика кількість випускників (яка щороку збільшується), замість того, щоб готуватися до здачі фінальних іспитів та ЗНО, активно шукають репетиторів для вивчення польської мови. Якщо ви теж зацікавлені в польській освіті але вагаєтесь та не знаєте чи є у цьому сенс, то читайте уважну статтю до кінця. Тут будуть розглянуті найважливіші моменти та деякі тонкощі, щодо вступу до польських ВНЗ.

Найважливіші факти про польські виші

Отримання освіти в польських вишах приваблює багатьох майбутніх студентів тим, що по закінченню вони отримують повноцінний диплом європейського зразка, який не потрібно підтверджувати в інших країнах ЄС. Рівень освіти відповідає всім встановленим нормам, але, при цьому коштує значно дешевше ніж навчання в інших країнах (або навіть пропонує умови вчитися безкоштовно).

В Польщі, для того, щоб отримати диплом про вищу освіту, для вступу можна обирати між університетами та вищими школами. Різниці немає взагалі, адже обидва навчальних заклади мають право готувати докторів наук (видавати дипломи PhD зразка).

Наявність двох рівнів закладів збільшує шанси на вступ абітурієнтів. А враховуючи той факт, що на території країни розташовано більше 500 вишів, це надає більше можливостей і для українців.

Також право навчатися (точніше перевестися з українського ВНЗ до польського) мають і українські студенти. Це можливо навіть якщо ви маєте намір змінити спеціальність, головне визначитися з навчальним закладом, і вже там дізнаватися деталі.

Оскільки європейські ціни багатьом даються в знаки, то з перших днів навчання, студенти починають задумуватися про підробіток. Насправді це можливо, але не у перший рік навчання. Це через те, що по приїзду до Польщі майже всі відчувають мовний бар’єр, а також достатньо зайняті навчанням. Тому адаптувавшись, можна пробувати знайти підробіток студенту (зазвичай це сфера обслуговування, рідше офіси).

Які варіанти навчання існують в Польщі

Найважливіший вибір, який постає перед майбутніми студентами – який ВНЗ обрати: приватний чи державний? По-перше, варто нагадати, що міф про те, що польські приватні заклади мають недостатньо високий рівень освіти, вже давно розбито вщент. Приватні ВНЗ досить швидко посіли провідні місця в рейтингах університетів країни. До того ж, вартість навчання у приватному виші достатньо нижча, якщо порівнювати з державними (починаючи від 600 євро на рік та від 1100 відповідно).

Так, у державних ВНЗ Польщі можна претендувати на безкоштовне навчання і навіть отримування стипендії, але лише якщо ви є власником Карти Поляка. Якщо ні, то питання стоїть лише втому, де (в приватному чи державному вузі) воно дешевше обійдеться.

Польські виші пропонують навчання двома мовами: польською та англійською. Цей фактор не впливає на процес визнання диплома іншими країнами далі, тому кожен абітурієнт має визначитися, як йому буде зручніше навчатися сам для себе. Але зауважте, що ціна за навчання на тій самій спеціальності але на англійській мові збільшується вдвічі.

Умови вступу до польського ВНЗ через консульство

Слідкувати за новинами слід на офіційному сайті консульства Польщі, адже саме там в період з кінця лютого до початку березня з’являється оголошення про те, що ті, хто має польське походження допускаються до участі у конкурсі на безкоштовне зарахування до польського вишу.

Для того, щоб учасник був допущений до конкурсу він має виконати ряд вимог:

 • мати закінчену середню освіту (диплом виданий не пізніше 3 років назад), та якщо ви навчаєтесь у випускному класі, то подавати заявку ви теж маєте право;
 • надати документи, що підтверджують ваше польське походження (всі ті, що необхідні для оформлення Карти Поляка);
 • надати підтвердження рівня володіння польською мовою (можуть видати лише уповноважені організації, або викладачі, які проводять навчання);
 • мати довідку про стан здоров’я (стандартний медичний огляд);
 • надати табель з оцінками (якщо на момент подання анкети ви ще учень випускного класу);
 • надати письмову згоду батьків на навчання (стосується неповнолітніх).

Після надання цих документів та дотримання умов відбувається розгляд заявки (до кінця травня), якщо її погоджують, то наступний етап – розмова з консулом. Тут відбувається діалог на загальні теми польською мовою (питають про ваше походження, мету поїздки, документи та можливо факти з історії Польщі).

Після цього назначають дату іспиту, який триває всього один день, але це зовсім не означає, що він легкий. Адже спочатку учасники проходять базовий іспит на знання мови, і ті, хто здав успішно, переходить до наступного – спеціалізованого. Далі якщо претендент набирає прохідну кількість балів, вважається, що фактично він автоматично зараховується до бажаного ВНЗ. Якщо кількість балів трохи менша, то учасник потрапляє на співбесіду, де вирішується його доля. У разі успішного проходження всіх етапів, претендент отримує право безкоштовного навчання та має подати повний список документів до обраного вишу.

Підготовка до вступу самостійно

Звичайно, якщо польської мови ви не знаєте, то вступ до ВНЗ Польщі самостійно досить складний, оскільки вся документація та спілкування відбувається саме національною мовою країни. Та, якщо ви володієте польською, то можете спробувати знайти вуз самостійно.

Перше, що слід зробити – визначитися зі спеціальністю, та самим університетом. Відповідно до цього ви маєте слідкувати за терміном подачі заявок, датами іспитів та необхідними документами (адже ці моменти можуть значно відрізнятися).

Далі потрібно підготувати наступний список документів:

 • оригінал атестата (або диплома бакалавра) та додаток, який має пройти попередню процедуру нострифікації;
 • заповнена онлайн анкета на сайті вишу;
 • довідка про проходження медичного огляду;
 • 4 фото (формат 3*4);
 • паспорт та свідоцтво про народження та їх копії.

Після подання документів потрібно сплатити за навчання (семестр чи рік обирає кожен навчальний заклад) та чекати на запрошення. Після того, як прийде запрошення, можна подавати документи на отримання візи, і, відповідно відправлятися до Польщі.

Термін подачі документів до польського вишу

У Польщі існує два семестри, відповідно до цього існує 2 сезонних набори:

 1. літній, на який заявки приймаються до кінця липня (навчання починається з 1 жовтня);
 2. зимовий, заявки приймають до кінця січня (навчання стартує 1 березня).

Тому кожен абітурієнт має право самостійно обирати період навчання, це не впливає на значення диплому, а також на оцінки.

Визнання диплому в інших країнах

Польський диплом визнається в усіх країнах Європейського Союзу і не вимагає додаткового підтвердження. Тому якщо після закінчення навчання ви хочете переїхати до інших європейських країн, то ви можете не хвилюватися про те, що доведеться знову вступати до ВНЗ, або підтверджувати диплом.

Те ж саме стосується і тих, хто вирішує повернутися в Україну після випуску з польського ВНЗ – тобто, диплом теж не потрібно підтверджувати. Хоча, на практиці, практично всі випускники польських ВНЗ шукають можливості закріпитися в Польщі, тому лише одиниці повертаються додому.

Як вступити до польського ВНЗ самостійно і через консульство? Умови, правила і терміни подачі документів 5.00/5 - Оцінок: 1
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як вступити до польського ВНЗ самостійно і через консульство? Умови, правила і терміни подачі документів" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *