Як вивчити польську мову для отримання Карти поляка?

Існує такий вираз: «Скільки мов ти знаєш – стільки разів ти й людина». Зовсім недарма так говорять, адже вивчення нової мови неабияк розширює кругозір, і хочеться того, чи ні, людина з головою пірнає в іншу культуру. Саме через мовленнєву культуру розкриваються національні особливості будь-якої країни, адже всі по-різному виражають свої почуття. У різних мовах є слова, що вимовляються, а іноді навіть і пишуться однаково, та через різне експресивне забарвлення вони мають іноді протилежні значення. Загалом, світ будь-якої мови досить захопливий, та не кожному він цікавий, більше того, дехто просто не має хисту до навчання. Та й перш за все, мова – це все ж таки інструмент, який потрібен для зв’язку з іноземцями. Наприклад, без відповідного рівня знань з польської мови, неможливо отримати Карту Поляка. Тому залишилося лише зрозуміти де, як її вивчити, та з чого взагалі починати.

З чого варто починати вивчення мови

На початку варто поставити собі запитання: «чи зможу я сам/сама працювати над вивченням польської»? Адже досить часто людям не потрібні курси та репетитори, оскільки основна частина роботи відбувається вдома наодинці з самим собою.

Але якщо ви розумієте, що наодинці вас може здолати лінь і ви взагалі нічого робити не будете, то, напевно, краще почати пошуки викладача.

Також слід визначитися з метою вивчення мови, тобто якщо ваша ціль – лише отримання Карти Поляка, то можна зупинитися й досягнувши рівня А1 (елементарний рівень володіння, включає лише базові слова та вирази). Оскільки екзамен (для отримання Карти Поляка) складається з декілька блоків, деякі питання стосовно культури, історії, географії, можливо, доведеться додатково завчити. Та, якщо ви зацікавлені в тому, щоб володіти достатнім рівнем мови для вільного спілкування в країні, то перед вами стоїть значно більша задача.

Володіння іноземною мовою – єдність трьох аспектів

Володіння мовою має на увазі, що людина повинна вміти читати, розуміти та бути в змозі підтримати розмову, тобто відповісти на питання або розказати щось. Лише одного аспекту недостатньо для того, щоб добре себе почувати в іншій країні. Саме ці знання і вимагають на іспиті для отримання Карти Поляка. Тому, для цього потрібно одночасно розвивати в собі 3 вміння: читати іноземною мовою, писати та говорити. Хоч польська мова і здається досить подібною до українською та лише тоді коли починаєш її вивчати, розумієш, відмінностей, насправді, дуже багато.

Читання

Найбільш ефективним методом вважається комбінування декількох дій: читання, слухання, говоріння.

Найкраще це поєднують іноземні пісні, тобто коли ви слухаєте одну з них, не полінуйтеся паралельно відкрити текст, слідкувати за словами та повторювати за співаком.

Не лякайтеся того, що ви не все розумієте, на початковому етапі це нормально, просто продовжуйте. Це досить ефективно, оскільки працює пасивна пам’ять і деякі вирази запам’ятовуються, а потім підсвідомо ви почнете використовувати їх у розмові.

Граматика

Це саме та складова мови, яка допомагає писати та виражати свої думки більш складними реченнями.

Загалом граматична структура польської мови досить схожа на українську, адже має також 3 роди іменників, 3 стани дієслів (умовний, дійсний, наказовий), а також 3 часи (минулий, теперішній, майбутній).

Тому зрозуміти всі тонкощі мови буде досить легко, але тим не менш, цим не варто нехтувати, адже граматична база – основа знань іноземної мови.

Знання граматики також дозволяють читати та розуміти книги польською мовою. Якщо ви впевнені, що рівня А1 – А2 вам вистачить (для отримання Карти Поляка це дійсно так), глибокі знання в цьому аспекті не потрібні. Достатньо лише розуміння того, як формуються прості речення.

Говоріння

Ніщо не розвиває навички говоріння польською мовою, аніж жива розмова з іноземцем або, тим, хто непогано володіє нею. Якщо ви все ж таки обрали самостійний шлях вивчення, то це зовсім не означає, що варіантів поговорити польською у вас немає. Для цього можна використовувати будь-який онлайн сервіс, наприклад, соціальні мережі.

У тому ж самому Facebook дуже багато поляків, тому спробуйте поспілкуватися з одним з них (чи декількома) напряму.

Якщо вам досить складно першим почати спілкування, то можна вступити до тематичних груп, де дуже багато людей, які так, як і ви прагнуть живого спілкування. Метод, насправді дуже ефективний, адже так, ви не лише вчите мову, а й знаходите нових друзів.

Не забувайте також, що в Польщі є цікаві фільми та серіали, тому перегляд їх в оригіналі – теж свого роду навчання. Якщо досить важко дивитися одразу на мові оригіналу, то спробуйте вмикати субтитри, адже на початковому етапі це навіть краще, ви і чуєте певні вирази, і паралельно читаєте їх. Тож, відпочинок за переглядом цікавого фільму, додатково стане інтерактивним методом навчання іноземній мові для вас.

Найпопулярніші YouTube канали для вивчення польської

 

Так, YouTube можна використовувати не лише для перегляду смішних відео, тут дуже багато розвиваючих каналів для вивчення різних мов, зокрема польської. Найцікавіші наступні:

  • Mowiac inaczej (ведуча каналу, саме розповідає польською про польську, про нові тенденції, основні помилки та цікаві факти про мову та корінне населення);
  • 20m2 (досить цікавий канал, ведучий якого запрошує до себе в гості різних відомих людей, та спілкується з ними у неформальній атмосфері. Ім’я креативного ведучого – Lucas Jakobiak, і він дійсно вміє утнути щось таке, що дійсно шокує);
  • Podroze Busem Przez Swiat (канал про подорожі, його головні герої купили старенький автобус, відремонтували його, та перетворили на комфортний дім на колесах. Вони їздять різними країнами, містами та розповідають про своє життя та життя тих, кого вони відвідують.

Попередньо описані канали, мають все ж таки навчальну функцію, оскільки це розвиває не тільки мовні навички, а й значно розширює кругозір. Але якщо вам просто захотілося розважитися – подивіться скетчі польською, це дійсно смішно, та й ефективно, бо додатково навчає польським сленговим словам. Найпопулярніші автори, що знімають скетчі – Abstrachuje TV та Ponki, та не соромтеся, та шукайте щось інше, адже в Польщі дійсно є YouTube канали, які варті уваги.

Підручники та посібники – екстрена допомога

Головна умова при виборі підручників для занять – намагайтеся обирати більш менш нові формати, а не ті, що лишилися ще з часів СРСР. Все тому, що обравши останній варіант, бажання вчити іноземну мову може пропасти взагалі, бо на сьогоднішній день, вони все ж таки застарілі. Також підбирайте посібники відповідно до вашого рівня, не беріть ті книжки та зошити, де ви читаєте все та розумієте, адже чим більше незрозумілого для вас, тим більше роботи перед вами – як результат ефективне засвоєння матеріалу. Найпопулярніші посібники:

  • «Polski krok po kroku» (Iwona Stempek, Anna Stelmach, Sylwia Dawidek, Aneta Szymkiewicz) – тут є все: граматика в таблицях, діалоги, вправи та інше. Загалом все те, що потрібно новачку;
  • «Z polskim na ty» (Ewa Lipińska) – посібник призначений для середнього рівня, та розділений на 2 частини: поглиблена граматика та вправи, а також лексика з різних тем;
  • «Oswoić tekst» (Andrzej Ruszer) – для поглибленого рівня польської, адже автор розглядає варіанти ведення ділових бесід, а також способи написання офіційних листів.

Отже, вивчаючи польську мову, спробуйте зануритися в сам процес, щоб отримувати не лише знання, а й насолоду. Так, для того, щоб отримати омріяну Карту Поляка, можна обійтися лише базовим рівнем, та, оскільки, цей документ лише інструмент для майбутнього переїзду до Польщі, то, ймовірно, польська мова вам ще знадобиться. Тому, для найбільшої ефективності, спробуйте полюбити процес вивчення мови.

Як вивчити польську мову для отримання Карти поляка? 5.00/5 - Оцінок: 3
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Як вивчити польську мову для отримання Карти поляка?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *