Яка мінімальна та середня пенсія в Польщі, пенсійний вік і стаж?

Нас завжди цікавить питання про те, як живуть люди в інших країнах, як влаштована там система освіти, які професії користуються попитом, який рівень зарплатні, та інше. Але для тих, хто має намір переїжджати за кордон це не просто цікавість, а важливі моменти згідно з якими вони можуть планувати своє майбутнє. Якщо ж ви вирішили емігрувати до Польщі то слід завчасно дізнатися про умови нарахування пенсії, та всі тонкощі стосовно цього. Це необхідно для того, щоб знати свої права та за необхідності вміти їх відстояти.

Як влаштована пенсійна система Польщі?

Остаточно пенсійна система країни сформувалася в 1999 році, хоча реформами вносять до неї зміни й донині. Так, наприклад нещодавно вік виходу на пенсію знизився, тому тепер жінки можуть йти у 60 років, а чоловіки – в 65 (до цього для всіх, вік виходу на пенсію становив 67 років). В порівнянні з нашою системою, польський уряд розділив народ на дві категорії, згідно до чого здійснює нарахування. Тому, ті хто народилися до 1948 року включно, отримують пенсію за старим законом (до того, що був прийнятий у 1999 р.), а ті, що після 1949 р. – підпорядковуються новому.

Взагалі польська пенсійна система складається з двох частин:

  • розподільна – це офіційні відрахування , які громадяни здійснюють до державного фонду страхування. Звідси виплачують пенсії першій категорії населення (народжені до 1949 р.).
  • накопичувальна – це відкриті пенсійні фонди, які регулюються комерційними структурами але мають ліцензію від держави на це. Їх основна мета накопичувати надходження від працюючих пенсіонерів, до того ж люди мають право обрати будь-який з них (фондів).

Як і в Україні, з кожної заробітної плати частка відходить до пенсійного фонду, так, в Польщі вона складає 19.5% (з них 12% йдуть в державний фонд, інші 7,5% – у відкриті). Але поляки, як і всі європейці мають звичку додатково відкладати гроші «на старість», тому практично в кожного в банку є накопичувальний рахунок для цих цілей.

Розмір польської пенсії

На розмір пенсійних виплат значно впливає трудовий стаж, лише згідно з цим критерієм вони здійснюються. Так, для отримання мінімальної пенсії, яка станом на 1 січня 2018 р. була 853 злотих, чоловіки мають пропрацювати 25 років, а жінки – 20. Такий розрахунок актуальний також для тієї частини населення, яким нараховується пенсія за старим законом. Іншій частині, призначена середня пенсія у розмірі 1500 злотих, при цьому умови щодо стажу залишаються такими ж. У ситуації, коли стажу для виплати офіційної пенсії недостатньо, людині можуть оформити щомісячні виплати у розмірі, який пропорційний періоду офіційного працевлаштування. Люди, які з різних причин втратили працездатність, теж отримують фіксовану ставу, яка на даний момент становить 750 злотих. Теж саме стосується людей з обмеженими можливостями, але з єдиною відмінністю: люди, які мають документально підтверджену інвалідність – отримують виплати у розмірі900 злотих, тим, що мають часткову інвалідність – щомісяця надходить по 750 злотих.

Окрім основної суми виплати існують також категорії населення, які додатково отримують певні надбавки.

Сюди входять наступні:

  • ветерани – в розмірі виплат по догляду;
  • ті, що знаходяться у будинках для літніх людей, або в лікарських закладах;
  • колишні солдати альтернативної служби (тобто ті, що були зайняті у видобутку уранової руди, або працювали у вугільних шахтах);
  • повні сироти;
  • ті, що були депортовані для примусових робіт у часи Другого Рейху.
  • ті, що володіють таємними знаннями в різних областях суспільного життя.

Ще одна категорія, яка отримує відмінну від інших пенсію – військові. Вона вважається найвищою в країні (становить 75% від заробітку воєнного, а це більше 2000 злотих), до того ж розраховувати на неї можуть не лише військові з більш високими званнями, але й офіцери та звичайні рядові.

Всі рішення з питань розподілу пенсійних виплат приймає державний фонд (Zaklad Ubezcpiezen Spolecznych).

Що отримують українці в Польщі

Згідно з останніми реформами, прийнятих польським урядом, пенсійне забезпечення для польських українців вираховується наступним чином: для цього додаються періоди офіційного трудового стажу в обох країнах, та розраховується розмір виплат відповідно до діючих реформ країни.

Це також стосується пенсіонерів, які переїхали на постійне проживання, досягнувши при цьому пенсійного віку.

В такому випадку всі дані передаються з України до Польщі, та робляться відповідні розрахунки. Але питання нарахування виплат українцям, які наразі проживають у Польщі має важливий нюанс. Коли говорять про додавання стажу в обох країнах, йдеться про мінімальну пенсію, а от щодо надбавок, то з цим набагато складніше. Детальніше про це вже краще дізнаватися на місці, адже тут багато винятків та суперечливих фактів. Одне можна сказати точно – додаткові виплати отримати в Польщі досить складно.

Що отримують власники Карти поляка

В принципі ситуація така ж, які з виплатами для українців, що вже довгий час проживають в Польщі. Та існує одна важлива деталь – власники Карти поляка можуть претендувати на надбавки до мінімальної пенсії. До того ж, в перші 9 місяців після переїзду до країни людина має право на обов’язкову фінансову допомогу в розмірі 900 злотих. Всі інші умови дійсні також і для тих, в кого є цей документ, тобто, щоб отримувати фіксовану ренту потрібно мати необхідний трудовий стаж. Соціальні виплати особам з Картою поляка (якщо вони передбачені) виплачуються теж, за тією ж схемою.

Взагалі, польські пенсіонери віддають перевагу на користь роботи, навіть після виходу на пенсію. Більшість ще декілька років продовжує працювати, та разом з пенсією отримує додаткову зарплатню. Та таке явище зовсім не новина для наших реалій, адже багато таких людей і в Україні. До того ж, якщо посада та можливості дозволяють, то поляки додатково відраховують щомісяця гроші на особистий рахунок в банку. Це досить розповсюджена в усій Європі практика, адже це добряче заощаджує грошей, та забезпечує впевнену старість. Тому ми звикли чути час від часу, про те, як вийшовши на пенсію якесь європейське подружжя відправилося у подорож. Це справа кожного, але одне можна сказати напевно – на середню пенсію, польські пенсіонери зовсім не відчувають себе позбавленими підтримки з боку держави.

Яка мінімальна та середня пенсія в Польщі, пенсійний вік і стаж? 4.00/5 - Оцінок: 3
Поділитися: Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Разом з "Яка мінімальна та середня пенсія в Польщі, пенсійний вік і стаж?" також читають:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *